روزی که آسمان دلفان تیره و تار شد/ شهادت4 دلفانی در حمله هوایی رژیم بعث به نورآباد+تصاویر

روزی که آسمان دلفان تیره و تار شد/ شهادت4 دلفانی در حمله هوایی رژیم بعث به نورآباد+تصاویر
شناسه خبـر : ۱۴۱۵۶ سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۱

23 بهمن سال 65 روزی که رژیم بعث عراق شهر نورآباد را به خاک و خون کشید.

به گزارش سفیر افلاک؛ 23 بهمن سال  65روزی که رژیم بعث عراق با همراهی آمریکا شهر نورآباد را به خاک و خون کشید.

 

در یک بعد از ظهر سرد زمستانی در حالیکه مردم شهر از سرمای سوزناک آن سال ها به کنج خانه ها و بخاری های نفتی خود پناه برده بودندبه یکباره صدای آژیر خطر وحشتی  را در سراسر شهر نورآباد حکم فرما کرد.

 

مردم بلا فاصله به پناهگاه های بتونی و زیر زمینی های احداث شده در سطح شهر پناه بردند. در این میان برخی از زنان و کودکان بیگناه که فرصت نیافتند خود را به پناهگاهی امن برسانند هدف  بمب های قوی  جنگنده های عراقی-آمریکایی قرار گرفتند تا آن برگ خونین در تاریخ این شهر مظلوم برای همیشه در تاریخ ثبت شود. 

 

 

چند لحظه ی  بعد صدای انفجارهای مهیب سراسرشهرنوراباد را درکابوسی مرگبار فرو برد و متعاقب ان دودی غلیظ از چند نقطه ی شهربخصوص خیابان شهید رجایی میدان  بسیج فعلی و کشتارگاه سابق به آسمان بلند شد.

 

محل های بمباران  پر بوداز مردم زخمی که به علت نبود امکانات و بیمارستان قادر نبودند خودرا نجات دهند .باوجود تلاش نیروهای مردمی  برای نجات زخمی ها تعدادی از اجساد زیر آوار گرفتار شدندو درنهایت به شهادت رسیدند. 

 

 

                           نفروسط شهیداحمدرضا پیری فاضلی(دبستان انقلاب سال64) از شهدای بمبارن  

 

یکی از مخاطبان ما مطلبی را در این خصوص ارسال کرده که خواندن آن خالی از لطف نیست:

 

"در آن تاریخ در بخشداری کشیک بودم . دقیقا ساعت چهار بعد از ظهر در محوطه، اخبار استان را گوش می دادم.

ناگهان چند هواپیما که بمب هایی  را رها کردند، مشاهده کردم. هیچ کدوم  از آن ها منفجر نشدند. نورآباد که نقطه امن استان بود از نقاط مختلف کشور به اینجا پناهنده آورده بودند. فردای آن روز کمتر کسی حضور داشت.

 

برای انتقال بمب های منفجر نشده به خارج از شهر، ستاد جنگ با مشگل جدی مواجه بودند. ناچارا بچه های بسیج با بیل کلنگ در سایه ترس از انفجار، آن ها را با لودر خارج کردند و  به دامنه های گرین حمل کردند.

 

کارشناسان نظامی آن را منفجر کردند که با انفجار ان ها شاهد شکستن شیشه های منازل مسکونی روستاهای خاوه بودیم. کارشناسان میگفتند بمب های رها شده چند روز بوده که از مراکز نظامی شوروی خارج شده بودند.

 

چاشنی آنان طوری طراحی شدن که قابل خنثی شدن نبودند. یکی از بمب های به منزل مرحوم سید حشمت موسوی (ره ) اصابت کرده بود و  ایشان گفته بود"مشغول نماز قضا مستحبی بودم که شاهد این مهمان ناخوانده شدم. یکی به خیابان شهید رجایی که چند متر زیر جدول فرو رفته اصابت کرد. در آخر یاد کنم از لودر اداره راه به رانندگی آقای مراد علی میرزایی با رشادت بدون ترس از احتمال انفجار این موشک ها را حمل کرد."

 

اسامی شهدای این روز خونین عبارتند از:

1-دانش آموز شهیداحمدرضاپیری فاضلی

2-نوجوان شهید نورالدین پوشانی

3-شهیده ی  سنگین طلا صفی زاده

4- شهیده ی حلیمه خاتون کاوه ای    

 

انتهای پیام/

منبع خبر: دلفان امروز

ارسال نظر

4 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران