عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان:

حکومت‌داری امام علی(ع)، مقطع گوهرباری برای الگوبرداری و حاکمیت است

حکومت‌داری امام علی(ع)، مقطع گوهرباری برای الگوبرداری و حاکمیت است
شناسه خبـر : ۱۴۱۳۴ سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان گفت: مدت کوتاه حکومت‌داری امام علی(ع)، مقطع گوهرباری در تاریخ تشیع برای الگوبرداری و حاکمیت است. 

به گزارش سفیر افلاک دکتر محمدعلی چلنگر اظهار کرد: با درنظر گرفتن چندین راهکار می‌توانیم سیره علوی را در جامعه نهادینه کنیم‌. 

وی با بیان اینکه شناخت سیره علوی در جامعه و طرح مسائلی در این راستا، نظیر انتشار آثاری در کتاب و فضای مجازی برای اقشار مختلف ضرورت دارد، بیان کرد: هم‌اکنون سیره علوی را در سطح آکادمیک و پژوهش مطرح می‌کنیم در حالی‌که باید برای همه قشرها انتشار یابد. 

وی با بیان اینکه کارگزاران نظام در مرحله اول باید بتوانند به صورت علمی مسئله سیره علوی را  در اجرائیات کشور و همچنین آنچه عملکردشان است نشان دهند، اضافه کرد: در جامعه بحث سیره علوی وجود دارد اما متاسفانه اجرایی نمی‌شود، نوع اجرا در آنچه که مدنظر سیره علوی بوده و بیان شده متفاوت است. 

چلنگر بیان کرد: برای نهادینه کردن سیره علوی باید بتوانیم آن را در مراکز آموزشی یعنی از دوران دبستان و بالاتر با زبانی که قابل فهم باشد یا در قالب داستان و رمان و آنچه جامعه می‌تواند ارتباط برقرار کنند مطرح کنیم و نمونه‌های عملی را نشان دهیم. 

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان افزود: اجرایی شدن سیره علوی در حکومت‌داری توسط کارگزاران بسیار مهم است. 

وی با بیان اینکه حضرت امیر(ع) بعد از وفات حضرت رسول(ص) از سال ۱۱ تا ۴۰ هجری قمری به عنوان امام مطرح و کمتر از پنج سال به عنوان خلیفه، مقام اجرایی داشته است، افزود: این مدت کوتاه حکومت‌داری امام علی(ع)، مقطع گوهرباری در تاریخ تشیع برای الگوبرداری و حاکمیت است و هنگامی که مورد بررسی قرار می‌گیرد اگرچه دورانی کوتاه بوده اما پر از حوادث و تحولات است. 

چلنگر اظهار کرد: مسئولان نوع برخوردهای امام علی(ع) را در مواقع مختلف مورد بررسی قرار دهند و آن را در برنامه کاری و زندگی خود نهادینه کنند. 
این استاد تمام گروه تاریخ دانشگاه اصفهان با تاکید براینکه الگوی خاصی از ائمه(ع)  و به ویژه حضرت امام علی(ع) قابل الگوبرداری است، اضافه کرد: با توجه به اینکه امروز جامعه ما مورد هجمه دشمنان است دشمن‌شناسی ضرورت دارد. 

وی با تاکید بر اینکه بررسی عملکردهای امام علی(ع) در زمینه برخورد با دشمن و دشمن‌شناسی ضروری است، ادامه داد: برخورد با مسائل فرهنگی نیز در زمان محدود حکومت‌داری امیرالمومنین وجود دارد که حاکمیت امروز می‌تواند از آن استفاده کند. 

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان گفت: در بحث عملیاتی کردن سیره علوی تنها استناد به یک سری گفتارها و نامه‌های امام به مالک‌اشتر کافی نیست و باید نوع برخورد و منش امام علی(ع) را مورد بررسی قرار دهیم. 

وی یادآور شد: مذهب تشیع یک ویژگی دارد که شاید دیگر فرق اسلامی نداشته باشد و آن این است که علاوه بر قرآن و سنت یک دوره ۲۵۰ ساله از سیره ائمه(ع) دارد و دوران درخشان آن، امامت امام علی(ع) بوده که در مقطعی محدود حاکمیتی را تشکیل دادند. 

چلنگر اضافه کرد: این سیره که منبع پربار و درخشانی است چنانچه از آن با زمان‌شناسی و مکان‌شناسی استفاده شود و با تطبیق این دو و نوع مسائل فرهنگی متفاوت که در کلیت مشابه هستند، اجرایی شود قطعا در مقابله با هجمه‌های فرهنگی می‌تواند راهگشا باشد. 

این مدرس دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه امام علی(ع) سرمایه‌ درخشانی تحت عنوان نهج‌البلاغه دارد که  مورد اتفاق همه صاحب‌نظران، متفکران و محققان مختلف است، تاکید کرد: حتی جامعه غیر شیعه(اهل ‎ سنت) به این سرمایه درخشان تمسک می‌جویند و می‌توانیم با طرح موضوعات فرهنگی امام علی(ع) که در آثار خود به جا گذاشته، با دو نکته زمان و مکان در تقابل و مسائل‌شناسی فرهنگی مورد استفاده قرار دهیم. 

وی تأکید کرد: سیره علوی سفره‌ای با رنگ‌ها و اغذیه‌های متفاوت و شامل همه ذائقه‌های جامعه است. 

 این استاد تمام گروه تاریخ دانشگاه اصفهان گفت: می‌توانیم با برگزاری همایش‌های سیره علوی به نیازهای جامعه پاسخ داد و البته این همایش وقتی می‌تواند مثمرثمر باشد که با نیازهای جامعه(اقتصاد مقاومتی و تولید ملی) که بزرگترین و مهمترین نکته جامعه است ارتباط برقرار کند. 

چلنگر با بیان اینکه سیره علوی نباید فقط در چهارچوب همایش، چاپ مقاله و... محدود باشد، بلکه باید فراتر برویم و مخاطب را عام‌تر قرار دهیم، تصریح کرد: باید راهکار علمی ارائه و استنتاج کنیم و این راهکارها را به نهادها و بخش‌های حاکمیتی به عنوان مسائل اجرایی ارائه داده تا بتوانیم آنها را بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع خبر: ایسنا

ارسال نظر

9 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران