جای خالی استاندارد در خانه های بازی / سلامت کودکان تهدید می شود

جای خالی استاندارد در خانه های بازی / سلامت کودکان تهدید می شود
شناسه خبـر : ۱۴۱۱۵ دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱

در بروجرد چهار خانه بازی وجود دارد که تجهیزات این مکان ها فاقد تاییدیه استاندارد بوده و در حالی کودکان در سنین پایین برای بازی به این خانه ها مراجعه می کنند، استاندارد بودن این وسایل بازی ضروری است.

به گزارش سفیر افلاک امروزه خانه ها با آپارتمان نشینی کوچکتر شده و از حیاط و بازی با دوچره و دویدن در حیاط خبری نیست، کودکان چاره ای ندارند جز این که بیشتر بازی های رایانه ای انجام دهند و بدون تحرک در گوشه ای نشسته و خیره به قاب شیشه ای باشند.

 

دوران کودکی یکی از مهمترین و طلایی ترین دوران زندگی هر فرد است که بخشی از شخصیت کودکان در سن پایین شکل می گیرد و همچنین مسئولیت پذیری و رفتارهای مهمی را در این دوره زندگی فرا می گیرند.

 

بازی با کودکان و سرگرم کردن آنها بسیار حائز اهمیت است اما گاهی والدین شرایط لازم را برای این گونه بازی و فعالیت کودکان ندارند و همین سبب شده تا امروزه مکان هایی با نام "خانه بازی" در سطح شهر راه اندازی شود.

 

Image result for ‫خانه های بازی کودکان‬‎

 

در سطح شهر بروجرد به سرعت برق و باد چهار خانه کودک راه اندازی شده، خانه هایی که با وسعت های مختلف دارای تعدادی وسایل بازی هستند و کودکان از سنین پایین تا 10 سالگی در این مکان ها بازی می کنند.

 

ترامپولین، سرسره، تاب، استخر توپ، شن بازی، خانه مهارت آموزی، بازی فکری، عروسک بازی از جمله وسایلی هستند که در این مکان ها وجود دارد و خانواده ها کودکان خود را به این مراکز برده و به ازای هر ساعت مبلغی را پرداخت می کنند.

 

این که کودکان ساعتی شاد باشند و بتوانند از هر آنچه وسایل بازی که دوست دارند استفاده کنند بسیار عالیست و این خانه های بازی تا کنون مورد استقبال خانواده ها و کودکان واقع شده است اما در این میان نبود استاندارد در این مکان ها ممکن است سلامتی کودکان را تهدید کند.

 

این در حالیست که طبق گفته رئیس اداره استاندارد بروجرد، استاندارد برای وسایل بازی در این خانه ها اجباری است اما متاسفانه هیچ کدام از وسایل بازی این خانه های اسباب بازی هنوز استاندارد نشده و کودکان نیز از آنها استفاده می کنند که ممکن است حادثه ای در این میان رخ دهد.

 

ابتدا به سراغ "عنایت شرفی" رئیس اداره استاندارد بروجرد می رویم تا موضوع را به صورت کامل بیان کند.

 

شرفی در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: تمامی وسایل بازی که در خانه هایی تحت عنوان خانه بازی وجود دارد مشمول استاندارد اجباری هستند اما تا کنون این وسایل از سوی استاندارد تایید نشده و اخطارهای لازم به این مکان ها داده شده است.

 

وی اضافه کرد: برای خانه های بازی در بروجرد ابتدا مجوز صادر شده اما برای تایید استاندارد اقدامی نشده و این وسایل فاقد استاندارد بوده در حالی که استاندارد بودن این وسایل اجباری و ضروری است تا مشکلی برای کودکان رخ ندهد.

 

Image result for ‫خانه بازی کودکان‬‎

 

به گفته وی در صورتی که مشکلی برای کودکی در این مکان ها رخ دهد به دلیل این که این وسایل از سوی استاندارد تایید نشده، بیمه نیز اقدامی نخواهد کرد و ضروری است که صاحبان این واحدها هر چه سریعتر برای استاندارد سازی وسایل اقدام کنند.

 

شرفی اظهار داشت: اولین مجوز استاندارد تجهیزات شهربازی سرپوشیده استان لرستان در شهرستان بروجرد صادر شد که 23 مورد از تجهیزات و وسایل بازی سرزمین شهر عجایب که در مکانی سرپوشیده است مجوز استاندارد دریافت کردند.

 

به گفته وی فعاليت تمامی مكان های های تفريحی سرپوشيده بدون اخذ مجوز استاندارد غیر قانونی بوده و در صورت عدم استاندارد سازی آنها از فعالیت این وسایل جلوگیری می شود چرا که بازی کودکان با این وسایل ارتباطی مستقیمی با سلامتی و ایمنی دارد و استاندارد بودن آنها بسیار ضروری است.

 

در  ادامه "حاجبی" رئیس اتحادیه خانه های بازی بروجرد افزود: در بروجرد چهار خانه بازی برای کودکان راه اندازی شده که همه این چهار مرکز دارای مجوز هستند اما بعد از صدور مجوز نامه ای از سوی استاندارد ارسال شده که باید نسبت به استاندارد سازی آنها اقدام شود.

 

Image result for ‫ترامپولین در خانه بازی سرپوشیده‬‎

 

وی اضافه کرد: پیگیر استاندارد کردن وسایل بازی در این مکان ها هستیم تا هر چه سریعتر این وسایل بازی بتوانند تاییده استاندارد دریافت کنند و خانواده ها با خیال راحت کودکان خود را برای بازی به این مکان ها ببرند.

 

به هر حال باید منتظر ماند و دید که این خانه های بازی کی مجوز استاندارد دریافت می کنند چرا که تعداد این خانه های بازی روز به روز در حال گسترش است و ضروری است تا نسبت به استاندارد کردن این وتجهیزات اقدام شود.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: بازتاب بروجرد

ارسال نظر

5 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران