عوارض خطرناک لوازم آرایشی تقلبی/ امحای پنج تُن لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق و غیر بهداشتی

عوارض خطرناک لوازم آرایشی تقلبی/ امحای پنج تُن لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق و غیر بهداشتی
شناسه خبـر : ۱۴۰۱۱ چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶

لوازم آرایشی و بهداشتی تقلبی و بدون تاریخ تولید و انقضا سلامتی مصرف کننده را تهدید می کند و عوارض خطرناکی را به دنبال دارد و استفاده فراوان از این مواد سبب شده تا بخشی از این مواد آرایشی از مبادی غیر قانونی و قاچاق وارد بازار شود.

به گزارش سفیر افلاک استفاده از لوازم آرایشی سالهاست روز به افزایش می رود تا جایی که وجود چندین مغازه فروش لوازم بهداشتی و آرایشی در هر خیابان شهر نشان می دهد که تقاضا برای این مواد آرایشی بسیار زیاد است.

 

هر چه تقاضا بیشتر باشد، عرضه هم بیشتر می شود و متاسفانه مصرف بالای استفاده از لوازم آرایش تا جایی است که بخشی از این مواد به صورت غیر قانونی وارد بازار شود.

 

عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی ارزان قیمت گاهی در مغازه ها و گاهی هم در کنار خیابان و بساط دستفروشان نشان می دهد که ضروری است برای استفاده از این لوازمی که با پوست افراد سرو کار دارد بیشتر دقت شود اما شاهدیم گاهی سلامتی افراد قربانی لوازم آرایشی می شود که به صورت قاچاق وارد شده و بدون کیفیت هستند.

 

Image result for ‫لوازم آرایشی قاچاق راه دانا‬‎

 

ارزان سرای فروش لوازم آرایشی گاهی سبب می شود تا مصرف کنندگان مستمر از این لوازم ترغیب شوند و برای خرید محصولات آرایشی بیشتر، هزینه کمتری بدهند و بدون توجه به کیفیت و داشتن نشانه های سلامت، این لوازم را استفاده کرده و گاهی خطرات و لطمه های جبران ناپذیری به افراد وارد می شود.

 

افرادی در سنین مختلف به سمت و سوی استفاده از لوازم آرایش گرایش پیدا می کنند و تبلیغات گسترده سبب می شود تا این افراد برای زیبایی بیشتر از مواد آرایشی بیشتری استفاده کنند و سلامتی خود را قربانی موادی کنند که فقط هدفشان زیباتر شدن است.

 

"محمود رازانی" مسئول بهداشت محیط بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: در 9 ماهه نخست امسال 5380 کیلوگرم انواع مواد آرایشی و بهداشتی که یا به صورت قاچاق وارد شده بودند و یا استانداردهای لازم را نداشتند در بروجرد کشف و ضبط و سپس امحا شده است.

 

وی اضافه کرد: برخی از لوازم آرایشی داخلی بوده اما تاریخ تولید و انقضا ندارند و گاهی لوازم آرایشی و بهداشتی خارجی هستند و به صورت قاچاق وارد می شوند که در صورت مشاهده، این مواد جمع آوری و امحا می شود چرا که استفاده از این مواد به دلیل ارتباطی که مستقیم با پوست دارند ممکن است ضررهای جبران ناپذری را وارد کند.

 

Image result for ‫لوازم آرایشی قاچاق راه دانا‬‎

 

رازانی اظهار داشت: در بین مغازه های عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی گاهی اختلاف قیمت زیادی وجود دارد که بیشتر این اختلاف قیمت ها به دلیل کیفیت مواد است و بسیاری از مواد آرایشی ارزان قیمت، کیفیت لازم را ندارند.

 

به گفته وی در برخی از خیابان ها دستفروشان هم اقدام به عرضه لوازم آرایشی می کنند اما به دلیل این که هیچ گونه نظارتی بر روی فعالیت این افراد وجود ندارد به همه شهروندان توصیه می شود به هیچ عنوان از لوازم آرایشی و بهداشتی دستفروش و دوره گرد خریداری نکنند.

 

مسئول بهداشت محیط بروجرد تصریح کرد: فروشگاه های عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی حتما باید با داشتن مجوز فعالیت کنند تا شهروندان با خیال راحت از این فروشگاه ها خرید کنند و این فروشگاه ها هر چند وقت یکبار مورد بازرسی و بازدید مامورین بهداشتی قرار می گیرد.

 

وی بیان کرد: برخورد باعرضه کنندگان دست ‌فروش در حوزه شهرداری است اما نظارت مغازه های فروش این لوازم در حیطه کاری بهداشت  است.

 

به هر حال نیاز است مواد آرایشی و بهداشتی از مراکز معتبری خریداری شود که سلامتی را تهدید نکند و در هنگام خرید تاریخ تولید و انقضای محصول بررسی شود.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: بازتاب بروجرد

ارسال نظر

2 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران