نگاهی به خانه تاریخی «آخوند ابو» خرم‌آباد

نگاهی به خانه تاریخی «آخوند ابو» خرم‌آباد
شناسه خبـر : ۱۳۸۲۵ سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶

 خانه «آخوند ابو» خرم‌آباد مربوط به اوایل دوره پهلوی است که در یکی‌از محله‌های قدیمی بافت تاریخی خرم‌آباد به نام محله درب باباطاهر (دَربُو طاهر) در خیابان امام خمینی(ره)، دوازده برجی، روبه‌روی قلعه فلک‌الافلاک واقع گردیده است و در حال حاضر نیز به‌عنوان موزه صنایع دستی استان تغییر کاربری داده است.

به گزارش سفیر افلاک خانه «آخوند ابو» خرم‌آباد که تحت عنوان «خانه جهانگردی» از آن یاد می‌شود، در مرکز شهر خرم‌آباد و در ضلع غربی قلعه تاریخی فلک‌الافلاک واقع شده است. این بنای زیبا مربوط به اوایل دوره پهلوی است.

این اثر ارزشمند که یکی‌از قدیمی‌ترین خانه‌های شهر خرم‌آباد محسوب می‌شود در سال‌های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شده و با شماره ۲۴۳۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ساختمان آخوندابو متعلق به شخصی به نام میرزا محسن قاضی بوده که اصالتاً خوزستانی و به‌عنوان قاضی‌القضات شهر معروف بوده و در این ساختمان به کار قضاوت مشغول بوده است.

 ساختمان به‌نوعی در گذشته کاربری مسکونی داشته است. بعد از تملک و مرمت جامع آن توسط اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان، به‌عنوان خانه جهانگرد کاربری پیدا کرده و در حال حاضر نیز به‌عنوان موزه صنایع دستی استان تغییر کاربری داده است. این بنا در یکی‌از محله‌های قدیمی بافت تاریخی خرم‌آباد به نام محله درب باباطاهر (دَربُو طاهر) در خیابان امام خمینی(ره)، دوازده برجی، روبه‌روی قلعه فلک‌الافلاک واقع گردیده است. 

خانه مذکور ازجمله خانه‌های نیم‌درون‌گرا است که دارای دو بخش زمستانه و تابستانه است که بخش زمستانه در دو اشکوب (طبقه) احداث گردیده است که دارای اتاق‌های طَنَبیه سه دری و بخش شاه نشین پنج دری است. عمده تزیینات به کار رفته در آن از نوع قطاربندی، گل‌انداز و خفته راسته است و مصالح به کار رفته در بنا از نوع سنگ، آجر، چوب و ملات است.

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

خانه

انتهای پیام/

منبع خبر: ایکنا

ارسال نظر

3 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران