ضرورت توجه به صنعت گردشگری زمستانه لرستان/ مسوولان استان ظرفیت‌های مغفول‌مانده گردشگری را دریابند

ضرورت توجه به صنعت گردشگری زمستانه لرستان/ مسوولان استان ظرفیت‌های مغفول‌مانده گردشگری را دریابند
شناسه خبـر : ۱۳۶۸۳ دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲

گردشگری زمستانه لرستان به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها آنچنان که باید شایسته نبوده و همتی فراتر از جلسات کاغذی را می‌طلبد.

به گزارش سفیر افلاک امروزه صنعت گردشگری از جمله مطمئن‌ترین و متنوع‌ترینصنایع دنیا به شمار می‌رود، صنعتی که به عنوان یکی از فعالیت‌های پویای اقتصادی نقش مهمی در اشتغال و درآمدزایی کشورهای در حال توسعه دارد.

 

گردشگری صنعتی است که ظرفیت‌های بسیاری در ایجاد کسب‌ و کارهای متنوع داشته و به نوعی نیروی اصلی بهبود و موتور محرک توسعه محسوب می‌شود.

 

توریسم از جمله صنایع خدماتی بوده که اگر به درستی مدیریت و نهایت استفاده از پتانسیل آن شود، به‌گونه‌ای که چرخ‌های این موتور محرک به خوبی به چرخشش درآید شاهد رشد و شکوفایی بزرگی در فضای کسب و کار خواهیم بود.

 

 

بدون تردید لقب بهشت گردشگری را می‌توان به استان چهار فصل لرستان نسبت داد، استانی که بهره فراوان از مواهب خدادادی برده و جاذبه‌های طبیعی‌اش همچون مرواریدی در دل صدف خودنمایی می‌کند.

 

هر گوشه این استان گنجی نهفته که هر کدام می‌تواند نقش قابل توجهی در توسعه صنعت گردشگری و ارزآوری حاصل از آن ایفا نماید و صدالبته گردشگری زمستانه از جمله این گنج‌هاست.

 

 

از آنجا که فضای کار در گردشگری و خاصه گردشگری زمستانه وسیع بوده و همواره با جذب مخاطب همراه است لذا نه تنها درآمدزایی و تولید ثروت خوبی دارد بلکه استمرار در ارائه خدمات باکیفیت، گستردگی مشاغل و افزایش سرمایه را نیز به همراه خواهد داشت.

 

بیکاری مهمترین دغدغه روزهای جوانان این سرزمین پر از نعمت است و گردشگری و شاخه‌های آن به خوبی می‌تواند با ظرفیت‌هایش بستر مناسبی را برای ایجاد اشتغال فراهم آورد چرا که ایجاد اشتغال پایدار با کمترین سرمایه ازجمله مزایای این صنعت است.

 

متاسفانه بایستی گفت با وجود این مواهب اما تاکنون سهم گردشگری زمستانه استان به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها آنچنان که باید شایسته نبوده و همتی فراتر از جلسات کاغذی و وعده وعیدهای آبکی را می‌طلبد.

 

 

*وضعیت گردشگری لرستان مطلوب نیست

در همین راستا رئیس گروه گردشگری و بازاریابی اداره اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان به فارس گفت: گردشگری مقوله‌ای نوظهور بوده که در سال‌های اخیر شاهد رشد روزافزون آن در تمام دنیا هستیم.

 

وی خاطرنشان کرد: در استان اگر چه رشد خوبی در صنعت توریسم صورت گرفته اما به هیچ‌وجه این رشد مطلوب و راضی‌کننده نیست و بایستی بیشتر بر روی آن کار کرد و با برنامهریزی آن را در مسیر درست قرار داد.

 

حجت‌الله عباسیان مسئله فرهنگ را عاملی موثر در رونق صنعت گردشگری دانست و افزود: مردم و سرمایه‌گذاران باید به این باور برسند که گردشگری صنعتی درآمدزا بوده و راهکاری در راستای برون‌رفت از وضعیت اقتصاد کنونی است.

 

این مسوول اساس گردشگری زمستانی را برف عنوان کرد و بیان داشت: بسیاری از شهرهای استان برف‌خیز بوده و در نیمی از سال تقریبا پوشیده از برف هستندو لذا این بخش خود ظرفیتی بزرگ برای توسعه گردشگری و البته ایجاد اشتغال است.

 

 

رئیس گروه گردشگری و بازاریابی اداره اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان یادآور شد: جاذبه‌های گردشگری و به طور خاص گردشگری زمستانه چرخ‌های صنعت توریسم بوده که ضرورت دارد با مدیریت صحیح و کارآمد به چرخش درآورده شوند.

 

عباسیان با اشاره به امکان ایجاد زیربخش‌های متعدد در فضاهای زمستانی استان، خاطرنشان کرد: توسعه ورزش‌های زمستانه و ایجاد امکان استقرار گردشگران در فضاهای بکر زمستانی می‌تواند از جمله ظرفیت‌های گردشگری زمستانه محسوب شود.

 

وی اظهار داشت: هر کدام از جاذبه‌های لرستان بردی بین‌المللی داشته و همگی منبعی برای توسعه و پیشرفت استان هستند و از این رو با برنامه‌ریزی درست می‌توان حداکثر استفاده از این منابع را برد.

 

*مسوولان زیرساخت‌های گردشگری زمستانه را فراهم آورند

در همین راستا رئیس هیات کوهنوردی لرستان با اشاره به ظرفیت‌های زمستانه کوهنوردی استان، به فارس گفت: استان دارای دو رشته کوه برف‌گیر اشترانکوه با بیش از 40 قله و گرین با قللی با ارتفاع 3 هزار و 200 متر است.

 

وی خاطرنشان کرد: این کوه‌های پوشیده از برف همواره گردشگران فراوانی را از اوایل دی‌ماه تا اواخر خردادماه به سوی خود می‌کشانند.

 

 

آرش قیاسیان با بیان اینکه در فصول گرم نیز این مناطق سرشار از چشمه‌های زیبا بوده، افزود: در دامنه‌های این کوه‌ها یخچال‌های طبیعی وجود دارد که می‌توان از قابلیت‌های آن استفاده کرد.

 

رئیس هیات کوهنوردی لرستان تصریح کرد: صعود به قلل سربرافراشته استان، اسکی آلپاین و ایجاد پرواز پاراگلایدر از جمله ظرفیت‌های زمستانه فضاهای برف‌خیز و رشته‌کوه‌های برف‌گیر است که می‌تواند با ایجاد شغل نیز همراه شود.

 

 

وی بیان داشت: چهار سال پیش هیات کوهنوردی استان اقدام به خرید زمینی بالغ بر 6 هزار متر جهت احداث قرارگاه برای عملیات‌های امدادرسانی و اسکان کوهنوردان کرد.

 

قیاسیان با بیان اینکه سه سال است برای دریافت 25 میلیون تومان جهت تجهیز امکانات کوهنوردی پشت درب‌های بسته استانداری لرستان مانده‌ایم، گفت: متاسفانه مسوولان ارشد استان توجه آن‌چنانی به فراهم‌کردن زیرساخت‌های رشته کوهنوردی نشان نداده‌اند.

 

رئیس هیات کوهنوردی لرستان ادامه داد: در حادثه اخیر گرفتار شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه حتی سانداژهای مورد نیاز از استان‌های همجوار گرفته شد که انتظار می‌رود مسوولان استان متوجه وخیم‌بودن اوضاع شده باشند و در جهت مرتفع‌کردن مشکلات گام‌های موثری بردارند.

 

*احداث پیست اسکی الیگودرز در مرحله نهایی شدن

در همین راستا مدیرکل ورزش‌وجوانان لرستان با اشاره به اقلیم خاص استان به فارس گفت: استان لرستان شرایط اقلیمی خاصی دارد، شرایطی که در هر فصلی از سال می‌توان چهار اقلیم را در آن مشاهده کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل تغییر شرایط آب‌وهوایی بیشتر مناطق استان به سمت گرم‌شدن تمایل پیدا کرده‌اند.

 

علی‌یاور عزیزپور با بیان اینکه تنها در برخی از شهرستان‌های استان می‌توان زیرساخت‌های گردشگری زمستانه را فراهم کرد، افزود: اقدامات خوبی در جهت ایجاد ظرفیت گردشگری زمستانه در دو شهرستان نورآباد و الیگودرز انجام شده است.

 

مدیرکل ورزش‌وجوانان لرستان از آماده‌شدن مراحل نهایی احداث پیست اسکی در الیگودرز خبر داد و بیان داشت: نقشه‌های این کار تهیه و به فدراسیون فرستاده شده است و به نظر در چند ماه آینده شاهد قطعی‌شدن این روند خواهیم بود.

 

 

عزیزپور تصریح کرد: پاتیناژ تنها در برخی کشوها قابل اجرا بوده و در استان تنها می‌توان از ظرفیت پیست اسکی بهره برد و اگر احداث پیست اتفاق بیفتد حضور گردشگران فراوانی در استان را شاهد می‌شویم.

 

وی بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی را در انجام پروژه‌های ورزشی یک ضرورت دانست و گفت: از منابع مالی استانی و ملی برای احداث پیست اسکی استفاده خواهیم کرد.

 

*زیرساخت‌های گردشگری زمستانه در لرستان ایجاد می‌شود

در همین راستا مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه استان قدمتی تاریخی همراه با تمدنی غنی داشته، به فارس گفت: آثار و مواهب طبیعی که خداوند به این استان عطا کرده در آینده بایستی آن را به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل کند.

 

وی خاطرنشان کرد: از جمله برنامه‌های توسعه گردشگری زمستانه در لرستان این است که در فصول زمستان و تابستان استان مقصد گردشگری شده و تنها ورزش‌ها و تفریحات محدود به برف نشود.

 

 

سید امین قاسمی با اشاره به ورود سرمایه‌گذار به بخش گردشگری زمستانه، تصریح کرد: ضرورت دارد زیرساخت‌های گردشگری زمستانه بیش از گذشته در استان فراهم شود و البته می‌بایست در این کار از توان بخش خصوصی استفاده کرد.

 

این مسوول تصریح کرد: فراهمی امکانات فضاهای ورزشی زمستانی و امکان ایجاد تله‌کابین از جمله برنامه‌های گردشگری بوده تا گردشگران نهایت استفاده از جاذبه‌های طبیعی استان را ببرند.

 

 

قاسمی اظهار داشت: درصدد هستیم در تمام زمان‌ها از تمام ظرفیت‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی استان برای معرفی و جذب گردشگر استفاده لازم را ببریم.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با تاکید بر اینکه گردشگری از جمله محورهای مهم توسعه استان بوده، یادآور شد: میراث‌فرهنگی به تنهایی نمی‌تواند ظرفیت مغفول مانده گردشگری را احیا کند و همکاری و عزم سایر دستگاه‌های اجرایی را نیز خواستار است.

 

بنا بر این گزارش آنچه مسلم است تاکنون آن‌طور که باید استفاده لازم از ظرفیت‌های گردشگری لرستان به کار برده نشده و تنها شاهد رونمایی بخش کوچکی از پتانسیل استان در راستای معرفی مواهب‌طبیعی و جذب گردشگران داخلی و خارجی بوده‌ایم.

 

از آنجا که این استان درصد بالایی از آمارهای بیکاری را به خود اختصاص داده، گردشگری زمستانه می‌تواند در ایجاد اشتغال و ارزآوری نقش موثری ایفا کند، لذا انتظار می‌رود مسوولان استان همت و عزمی جدی را در استفاده از تمام ظرفیت صنعت توریسم به‌کار‌گیرند.

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

1 + 4 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران