هنرمندان صنایع دستی در انتظار بیمه/ روشن ماندن چراغ هنر در گرو حمایت

هنرمندان صنایع دستی در انتظار بیمه/ روشن ماندن چراغ هنر در گرو حمایت
شناسه خبـر : ۱۳۳۸۵ شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴

چند سالی است که بیمه هنرمندان صنایع دستی فراموش شده، هنرمندانی که برای روشن ماندن چراغ هنر و یادگارهای گذشتگان نیازمند حمایت هستند.

به گزارش سفیر افلاک صنایع دستی بخشی از میراث فرهنگی هر منطقه و حرفه گذشتگان است که روز به روز بی رونقی در این صنایع بیشتر می شود، صنایعی که در گذشته های نه چندان دور نه تنها به عنوان زینت بخش منازل، بلکه به عنوان کالاهای مصرفی مورد استفاده قرار می گرفت اما با ورود کالاهایی دیگر و مشابه استفاده از این صنایع تنها برای سوغاتی و یا زینت بخش خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

این روزها با ورود به بازار بروجرد ناله هایی ضعیف از صدای چکش هنرمندان شنیده می شود در حالی که سالها پیش در بازار سنتی بروجرد هنرمندان زیادی در این حرفه آثار زیبایی را خلق می کردند.

 

نتیجه تصویری برای ورشو سازی بروجرد

 

ورشو سازی، مسگری، جاجیم بافی، صنایع چوب و فرش بافی از مهمترین صنایع دستی شهرستان بروجرد هستند که سال به سال از رونق آنها کاسته شده و هنرمندان با مشکلات زیادی از جمله عدم بیمه و مشکلات مالی روبرو هستند.

 

" معظمی" یکی از هنرمندان بروجردی که 30 سال در مسگری فعالیت دارد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: امروزه جوانان علاقه زیادی دارند که به سمت صنایع دستی رفته و در این حرفه ها و رشته ها فعالیت کنند اما عدم حمایت و نبود بیمه سبب شده تا چندان رغبتی برای ورود به این عرصه نداشته باشند.

 

وی اضافه کرد: یکی از مهمترین دغدغه هنرمندان صنایع دستی نبود بیمه است که چند سال است بیمه هنرمندان فراموش شده و تا کنون اقدامی برای رفع این مشکل صورت نگرفته و وقتی بیمه ای در این هنر نباشد روز به روز این هنرها از رونق بازمی مانند.

 

نتیجه تصویری برای مسگری در بازار قدیمی

 

این هنرمند بروجردی اظهار داشت: در صورتی که هنرمندان این رشته ها بیمه شوند و مورد حمایت قرار گیرند قطعا در اشتغالزایی نقش مهمی دارند و می توان با رونق در صنایع دستی، این هنر گذشتگان و آثار دست هنرمندان را به همه دنیا معرفی کرد و در معرض دید علاقه مندان قرار داد.

 

"حجت اله یارمحمدی" رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در این راستا افزود: در حال حاضر تنها 300 نفر از هنرمندان شهرستان بروجرد تحت پوشش بیمه هنرمندان قرار گرفته اند اما طی چند سال اخیر هنرمندان بیمه نشده اند و تا کنون اقدامی برای بیمه هنرمندان صورت نگرفته است.

 

وی اضافه کرد: هنرمندان بروجرد در رشته های ورشو سازی، قلم زنی، گلیم بافی، صنایع چوب و فلز که حدود 300 نفرهستند تحت پوشش بیمه بوده و هنرمندان زیادی برای بیمه مراجعه می کنند اما در حال حاضر هنرمندان بیمه نمی شوند.

 

یارمحمدی با اشاره به پرداخت تسهیلات برای رونق تولید صنایع دستی در شهرستان بروجرد افزود: یکی از مهمترین مشکلات هنرمندان صنایع دستی و گرشگری نبود سرمایه برای خرید مواد اولیه صنایع دستی و یا سرمایه در گردش بخش گردشگری است که تا کنون حدود 60 هنرمند برای دریافت تسهیلات 5 میلیون تومانی به بانکها معرفی شده و علاوه بر این 9 نفر از هنرمندان موفق شدند تسهیلات 50 میلیونی دریافت کنند که در قالب طرح فراگیر بوده و با این میزان تسهیلات زمینه اشتغال 25 نفر از هنرمندان جویای کار در رشته های مختلف فراهم شده است.

 

به گفته وی برای احیا و رونق مجدد در کارگاه های صنایع دستی نیاز است از هنرمندان این رشته ها حمایت بیشتری شود و چراغ هنر هایی که یادگار گذشتگان هستند در این شهر همیشه روشن باشد.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: حدود 40 حرفه سنتی شناخته شده در شهرستان بروجرد وجود دارد که از این تعداد 20 حرفه همچنان فعال بوده و هنرمندانی در این رشته ها فعالیت دارند که ضروری است تا از هنرها و هنرمندان حمایت بیشتری صورت گیرد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

5 + 5 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران