سونامی سالمندی بیخ گوش لرستان/ لزوم توجه مسئولان استان به مشکلات سالمندان

سونامی سالمندی بیخ گوش لرستان/ لزوم توجه مسئولان استان به مشکلات سالمندان
شناسه خبـر : ۱۳۳۵۲ چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۴

افزایش آمار سالمندی تلنگری برای مسوولان استان است چرا که اگر به آن توجه ویژه نداشته و در راستای پرورش سالمند سالم اهتمام نورزند، در آینده‌ای نه چندان دور جمعیتی بیمار و از کارافتاده را شاهد خواهند بود.

به گزارش سفیر افلاک سالمند واژه‌ای است نام آشنا، چه برای کسانی که حضور این افراد را در محافلشان دارند و چه برای کسانی که سردی روزگار گرمای دستان بزرگانشان را به غنیمت برده است.

 

بزرگترهایی که گاه مورد بی‌مهری قرار گرفته و در خانه‌هایی سر درآورده که گویی نه روزی مادر گیتی آنان را زاییده و نه روزی دست تقدیر او را پدر یا مادر نام نهاده است.

 

سروقامتانی که باد بی‌مهری خزان به جوانی‌شان خورده و مویی سفید کرده‌اند، موی سفیدی که گاه ناچارشان کرده سر در گریبان راه خارج از خانه را در پیش گیرند و به دیدار همبندهای خودشان در کوچه و خیابان بشتابند.

 

پدربزرگ و مادربزرگانی که گویی از اینجا رانده و از آنجا مانده‌اند، نه کسی آستینی برای بهبود حالشان بالا می‌زند و نه کسی برای فراغتشان فکر چاره‌ای کرده است.

 

تاریخ همواره بر این گفته گواه بوده که هر جامعه و خانواده‌ای که حضور بزرگترش را غنیمت شمرده و از ثانیه به ثانیه تجارب و راهنمایی‌هایشان نهایت استفاده را برده است، توانسته پله‌های موفقیت را یکی پس از دیگری طی نماید و حرفی برای گفتن داشته باشد.

 

سالمند این تکه فراموش شده پازل توجه، سکان داران همان کشتی‌هایی هستند که تلاطم‌ها را به آرامش رسانده و آسایش و امنیت را برای فرزندان این مرز و بوم به ارمغان آورده‌اند.

 

امروز آمارها نشان از پیرشدن جمعیت دنیایی دارد که گویی متولیانش فراموش کرده بودند روزی خود به جرگه سالمندان پیوسته و می‌بایست از گذشته توشه‌ای را برای روزهای پیری‌شان فراهم آورند.

 

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال 1429 جمعیت سالمندان کشور ایران یک چهارم جمعیت آن می‌شود و اگر چاره‌ای اندیشیده نشود با سونامی به نام سونامی سالمندی روبه رو خواهد بود.

 

همچنین بر اساس سرشماری سال 95 حدود 10 درصد جمعیت لرستان را سالمند تشکیل داده و این در حالی‌است که در سرشماری سال 90 این آمار 8 درصد بوده است.

 

از طرفی از سال 45 تا 74 جمعیت سالمند این استان پنج درصد بوده و از سال 75 تا 90 به هشت درصد رسیده است، یعنی طی 15 سال سه درصد رشد داشته و اتفاقی که قبلا طی 45 سال افتاده، هم‌اکنون در طی پنج سال رخ داده است.

 

افزایش آمار سالمندی تلنگری برای مسوولان استان است چرا که اگر به آن توجه ویژه نداشته و در راستای پرورش سالمند سالم اهتمام نورزند، در آینده‌ای نه چندان دور جمعیتی بیمار و از کارافتاده را شاهد خواهند بود.

 

 

در همین راستا کارشناس ارشد علوم اجتماعی به فارس گفت: سالمندان خردمندان دانای دیرباز سرزمین‌های کهن و تمدن‌های بشری در گذشته منشا علم، تجربه، دانای دانش و محور حل مسائل و معظلات اجتماعی بودند.

 

وی خاطرنشان کرد: با تغییرات اجتماعی ناشی از مدرنیته شدن و توسعه وسایل ارتباط جمعی رفته رفته نقش اجتماعی خود را از دست داده واکنون شاهد انزوای اجتماعی سالمندان و کاهش فعالیت‌های اجتماعی این قشر جامعه در حد مطلوب هستیم و این یعنی زنگ خطر امنیت اجتماعی سالمندان.

 

بهنام فروتن‌نیا با بیان اینکه جمعیت ایران در حال افزایش سالمندان می‌باشد، تصریح کرد: برنامه و استراتژی اجتماعی اکنون و در آینده جواب‌گوی نیاز سالمندان نمی‌باشد چرا که بایستی نظام اجتماعی مراقبت از سالمندان و زیر ساخت‌های نیاز آنان را مورد توجه قرار دهد.

 

کارشناس ارشد علوم اجتماعی بیان داشت: توجه به ابعاد مختلف زندگی سالمندان در زمینه مادی، اجتماعی، سلامت، تغذیه، مشاوره و آموزش زندگی سالمندی از جمله موارد مورد غفلت واقع‌شده در نظام  حمایتی کشور است.

 

وی توجه به سالمندان نیازمند را  یک ضرورت دانست و افزود:  اگر چه در نگاه اجتماعی وقشربندی اجتماعی سالمندان ثروتمند دارای موقعیت مناسب ومورد توجه اجتماع و اطرافیان هستند اما غفلت از سالمندان نیازمند وبی‌توجهی به نیازهای اساسی زندگی آنان، آسیب‌های جدی بر نظام خانواده ایرانی وارد می‌کند.

 

 

فروتن‌نیا یادآور شد: دگرگونی به‌وجود آمده طی دهه‌های گذشته در خانواده ایرانی و کاهش بعد خانواده منجر به تبدیل خانواده‌های گسترده به خانواده هسته‌ای شده است.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی گفت: از طرفی افزایش هزینه‌های اقتصادی، بهداشتی، تغذیه و مسکن خانواده‌های سالمندان و خود سالمندان سبب شده توجه به نیازهای واقعی سالمندان به فراموشی سپرده شود.

 

وی اظهار داشت: هرچند دانشمندان علوم اجتماعی عقیده دارند زندگی مستقل برای سالمندان مناسب است اما تامین منابع مالی وهزینه‌های مرتبط با یک زندگی مستقل به دشواری تامین می‌شود وبرای برخی خانوارها قابل تامین نیست.

 

حمایت‌های مختلف کمیته امداد از سالمندان

در همین راستا مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) به فارس گفت: به منظور شناخت انواع محرومیت‌ها و رفع محرومیت در سطح زندگی کیفی سالمندان، خدمات گسترده‌ای از جمله خدمات معیشتی، بهداشتی، عمرانی، حقوقی و قضایی، فرهنگی و اشتغال فرزندان ارائه می‌شود.

 

وی با بیان اینکه 27 هزار و 320 خانوار با جمعیت 66 هزار و 709 نفر تحت حمایت این نهاد هستند، گفت: از این تعداد 39 هزار و 358 نفر زن و 27 هزار و 351 نفر مرد می‌باشند که 42 هزار 272 نفر در روستا و 24 هزار و 682 نفر در شهر سکونت دارند.

 

جاسم محمدی فارسانی مهمترین نیاز حمایتی سالمندان را خدمات معیشتی و بهداشتی بیان کرد و افزود: سالمندان تحت حمایت همه خدمات کمیته امداد را بر اساس نیاز سنجی امداد و بصورت هدفمند دریافت می‌نمایند و این خدمات شامل افراد تحت تکفل نیز می‌شود.

 

وی افزود: حمایت‌های فرهنگی اجتماعی و آموزش سالمندان در قالب اردوهای زیارتی انجام می‌شود که از ابتدای سال جاری تا کنون دو هزار و 200 نفر با هزینه یک میلیارد و صد میلیون تومان به سفرهای زیارتی مشهد مقدس و کربلای معلی اعزام شده‌اند.

 

مدیرکل کمیته امداد تاکید کرد: سالمندان تحت حمایت به علت ازکارافتادگی و بیماری ناشی از کهولت سن نیازمند توجه جدی خانواده و نهادهای حمایتی هستند.

 

 

در همین راستا مسوول دبیرخانه شورای ساماندهی امور سالمندان لرستان به فارس گفت: شورای ساماندهی امور سالمندان در کشور تشکیل شده و به تبع آن، شورایی به دبیری ادره‌کل بهزیستی در هر استان فعال شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: هدف شورا جلوگیری از موازی‌کاری فعالیت دستگاه‌هاست و سعی دارد خدمات به صورت متمرکز به تمامی افراد بالای 60 سال ارائه شود، خواه سالمند تحت پوشش نهادی قرار داشته باشد و یا خیر.

 

پوراندخت قاسمی با بیان اینکه شورا به افرادی که در 40 سال آینده پیر می‌شوند نیز ارائه خدمت کرده، بیان داشت: هدف از ارائه خدمت به این دسته از افراد، پرورش سالمندان سالم در آینده و نحوه تکریم به سالمندان در زمان حال است.

 

 

وی تحقق این اهداف را نیازمند بخش خصوصی دانست و گفت: به همین منظور بنیاد فرزانگان در استان تشکیل شده و به ارائه خدمات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، مذهبی، حرفه‌ای، رفاهی و بیمه‌ای به جامعه سالمند می‌پردازد.

 

مسوول دبیرخانه شورای ساماندهی امور سالمندان لرستان تصریح کرد: بنیاد فرزانگان با همکاری و هماهنگی تمامی دستگاه‌ها خدمات خود را ارائه می‌دهد و هم‌اکنون یک شعبه آن در خرم‌آباد و شعبه دیگر آن در الیگودرز مشغول خدمت‌رسانی است.

 

بروجرد پیرترین شهرستان لرستان

قاسمی با ابراز اینکه در آمارهای جهانی وقتی جمعیت سالمندی در شهری به 12 درصد برسد آن شهر، شهر پیر است، یادآور شد: در استان لرستان، بروجرد با 12.8 درصد پیرترین شهرستان بوده و بعد از آن ازنا با 11.6 درصد، الیگودرز با 10.5 درصد و دوره چگنی با 10.5 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

 

این مسوول گفت: در شهرهایی که آمار سالمندی بالایی دارند به دنبال ایجاد موسسه فرزانگان هستیم.

 

وی از استقرار پایگاه ارائه خدمات بهداشتی، ورزشی و اجتماعی در پارک کیو خرم‌آباد خبر داد و افزود: در راستای فعالیت‌های شورای سالمندان  به زودی و با همکاری برخی دستگاه‌های استان پایگاه ارائه خدمات بهداشتی، ورزشی و اجتماعی در پارک کیو خرم‌آباد مستقر خواهد شد.

 

مسوول دبیرخانه شورای ساماندهی امور سالمندان لرستان تصریح کرد: اکثر افراد سالمند و افرادی که نگران سلامتی خود هستند اما سالمند نیستند در پارک کیو حضور داشته و به ورزش و تفریح می‌پردازند.

 

قاسمی با اشاره به برخی ویژگی‌های این پایگاه، خاطرنشان کرد: پاگاه در واقع کانکس کلبه‌ای شکل به مساحت 24 متر بوده که دارای یک اتاق 9 متری و یک پذیرایی کوچک به همراه آشپزخانه است.

 

وی یادآور شد: اداره کل ورزش‌وجوانان لرستان متعهد شده است که یک مربی مخصوص ورزش همگانی را در محل قرارگیری کانکس مستقر کرده و به افراد حاضر نحوه ورزش صحیح و نحوه استفاده درست از وسایل ورزشی را آموزش دهد.

 

این مسوول ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با در اختیار گذاشتن مربی فرهنگی شیوه‌های قصه‌گویی، شاهنامه‌خوانی، آموزش تئاتر و موسیقی را به افراد سالمند آموزش می‌دهد.

 

قاسمی با تاکید بر اینکه با همکاری دستگاه‌های اجرایی انقلابی در اوقات فراغت سالمندان به وجود خواهد آمد، افزود: سازمان جهادکشاورزی استان نیز متعهد شده است که هر نوع آموزشی که لازم باشد از قبیل آموزش باغبانی، پرورش گل‌های آپارتمانی، آموزش پرورش قارچ و پرورش گیاهان دارویی را به متقاضیان ارائه دهد.

 

 

بنابر این گزارش سالمندی پدیده‌ای است که خواه یا ناخواه در هر جامعه‌ای به وقوع پیوسته و چه بهتر که در مقابل آن از قبل آمادگی لازم را داشته و به وقت لازم بتوان بحران را مدیریت کرد.

 

لازم است مسوولان استان با فراهمی زیرساخت‌ها و امکانات لازم به رفع نیازمندی‌های سالمندان پرداخته و مشکلات جسمانی و روحی آنان را مرتفع سازند.

 

سالمندان اگرچه ممکن است بر اثر کهولت سن نتوانند در امورات اجرایی نقش ایفا کنند اما هر تجربه و پند آنان گره‌های بسیار باز نموده و مسیر توسعه جامعه را با رهنمودهای خود هموارتر می‌کنند.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

6 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران