مهاجرت روستائیان به دلیل عدم حمایت از کشاورزان / کاهش 30درصدی جمعیت بخش کشاورزی بروجرد

مهاجرت روستائیان به دلیل عدم حمایت از کشاورزان / کاهش 30درصدی جمعیت بخش کشاورزی بروجرد
شناسه خبـر : ۱۳۳۰۷ یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰

به دلیل بی توجهی و عدم حمایت های لازم از روستائیان روز به روز شاهد افزایش مهاجرت از روستاها هستیم به طوری که جمعیت بخش کشاورزی بروجرد از 65 درصد به کمتر از 35 درصد کاهش یافته است.

به گزارش سفیر افلاک  چند سالی است که در پی خشکسالی و عدم حمایت های لازم از روستائیان، مهاجرت افزایش یافته و روستائیان از روستا به شهر مهاجرت کرده و گاهی در حاشیه شهرها ساکن می شوند و هزاران مشکل و آسیب به دنبال این مشکل رخ می دهد.

 

به رغم خشکسالی، به دلیل نبود کار و مشکلات اقتصادی بسیاری از جوانان روستاها توان نگهداری زمین و یا بذرپاشی و دیگر اقدامات را نداشته و اقدام به مهاجرات می کنند به طو ری که که جمعیت کشاورزی بروجرد از 65 درصد به 35 درثصد کاهش یافته و بسیاری به شهرها روی آورده اند.

 

در همین راستا در فرمانداری بروجرد جلسه ای در راستای رونق تولید و اشتغال در روستاها برگزار شد تا با بررسی مسائل و مشکلات بتوانند با پرداخت تسهیلات و حمایت از کشاورز روند مهاجرت کاهش یابد.

 

جمعیت بخش کشاورزی بروجرد 30 درصد کاهش یافته است

"رضا امینی"رئیس جهاد کشاورزی بروجرد گفت: یکی از قدیمی ترین فعالیت ها در بروجرد کشاورزی بوده و هم اکنون 35 درصد جمعیت این شهرستان مشغول به کار کشاورزی هستند و سالانه 600 هزار تن انواع محصولات در این شهر تولید می شود و عمده نیازهای استان های همجوار از محصولات کشاورزی بروجرد تامین می شود.

 

وی اضافه کرد: حدود 110 هزار نفر در شهرستان بروجرد مشغول به کار کشاورزی هستند اما این کشاورزان با مشکلاتی همراه هستند که در صورت عدم حمایت های لازم روند مهاجرت آنها افزایش می یابد.

 

امینی اظهار داشت: در بخش صنعت، صنایع این شهرستان به دلیل رکود یکی پس از دیگری تعطیل شده و اگر در حوزه کشاورزی حمایت های لازم از کشاورزان صورت نگیرد این بخش به دنبال صنعت دچار رکود خواهد شد.

 

به گفته وی زمانی جمعیت کشاورزی بروجرد 65 درصد بود که در طول این سالها به 35 درصد کاهش یافته است و یکی از مهمترین دلایل مهاجرت از روستا به دلیل عدم حمایت است که این امر مشکلات حاشیه نشینی را نیز افزایش می دهد.

 

رئیس جهاد کشاورزی بروجرد تصریح کرد: برای رفع این مشکلات نیاز است تسهیلاتی که در اختیار کشاورز قرار می گیرد به راحتی پرداخت شود اما برخی از بانکها  برای پرداخت تسهیلات شرایط بسیار سختی را پیش پای کشاورز قرار می دهند که گاهی ممکن است به دلیل نداشتن ضامن و یا دیگر شرایط از دریافت تسهیلات منصرف شود.

 

وی بیان کرد: نیاز است شرایط کشاورزان درک شود و با تسهیل در روند پرداخت تسهیلات از این افراد حمایت شود که این اقدام قطعا می تواند در رونق تولید و اشتغال نقش بسزایی داشته باشد.

 

امینی اظهار داشت: نیاز است بانکها در این راستا همکاری لازم را داشته باشند تا بتوانیم اعتبارات بیشتری را جذب کنیم و مشکلات کشاورزان هم حل شود.

 

70 هکتار از اراضی آماده کشت گیاهان دارویی

در ادامه "امیر ثقلینی" رئیس اداره منابع طبیعی بروجرد افزود: در شهرستان بروجرد تا کنون 70 آبگرمکن خورشیدی در روستاها نصب شده اما به دلیل این که این افراد با مشکلات معیشتی روبر هستند توان این هزینه را ندارند و نیاز است که تسهیلات برای این امر در نظر گرفته شود.

 

وی اضافه کرد: در بخش کشت گیاهان دارویی برخی از افراد برای تهیه نهاده ها با مشکل همراه شده که نیاز است تسهیلاتی در این زمینه در نظر گرفته شود که این اقدام در اشتغالزایی نقش مهمی دارد و هم اکنون 70 هکتار آماده برای کشت وجود دارد.

 

"ناصری" معاون صنعت، معدن و تجارت بروجرد گفت: در بخش صنعت مشکلات زیادی وجود دارد و صنایع تبدیلی زیادی در این شهرستان وجود ندارد و نیاز است در این راستا حمایت ها و تسهیلاتی در نظر گرفته شود.

 

به گفته وی برای نوسازی و یا توسعه واحدهای تولیدی نیاز است توجه ویژه ای صورت گیرد .

 

750 واحد صنعتی در لرستان تعطیل هستند

"فرزاد رستمی" مدیر کل شعب پست بانک استان لرسیتان افزود: بانکها براساس ضوابط و قوانین تسهیلات را پرداخت می کنند و همه بانکها دغدغه های زیادی دارند به طوری که با ارائه و اجرای هر طرح که فشاری به بانکها وارد می شود با مشکلاتی مواجه هستند اما نیاز است برای ارائه تسهیلات و دریافت به موقع پیگیری های لازم و منظم صورت گیرد.

 

وی بیان کرد: سالانه 22 هزار تن ماهی در استان لرستان تولید می شود و بعد از استان های ساحلی رتبه اول را در تولید ماهی در کشور داریم و نیاز است از این صنعت و ظرفیت به خموبی استفاده شود.

 

به گفته وی از یکهزار و 312 واحد صنعتی در استان لرستان 750 واحد تعطیل هستند و هفت هزار میلیارد تومان نیاز است تا این واحدها دوباره راه اندازی شوند و تنها راه برون رفت از مشکلات استان لرستان این است که استان لرستان را اینگونه که هست با همه ظرفیت ها بشناسیم.

 

رستمی اظهار داشت: 13 میلیارد مترمکعب آب از استان لرستان خارج می شود که 11 درصد روان آب های کل کشور است و در این اوضاع خشکسالی تنها نیم درصد از این مقدار ذخیره سازی می شود.

 

وی بیان کرد: 800 هکتار اراضی کشاورزی در استان لرستان وجود دارد که 190 هزار هکتار آبی و مابقی آن دیم است و این در حالیست که سال به سال سفره های آب زیر زمینی کاهش می یابد.

 

به گفته وی گاهی از استان های همجوار برای کشت برخی از محصولات آبدوست به استان لرستا سفر می کنند و نیاز است از کشاورزان در این بخش بخه خوبی حمایت شود تا شاهد رونق و اشتغال در این حوزه باشیم.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: بازتاب بروجرد

ارسال نظر

2 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران