سفیرافلاک گزارش می دهد؛

بزرگترین سماور ذغالی ایران در انتظار یک سقف+تصاویر

بزرگترین سماور ذغالی ایران در انتظار یک سقف+تصاویر
شناسه خبـر : ۱۳۲۰۸ دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷

بزرگترین سماور دست ساز ایران که توسط هنرمند بروجردی ساخته شده سالهاست در حیاط یک خانه تاریخی در معرض برف، باران و آفتاب است و تا کنون از داشتن یک سقف بی نصیب مانده است و بخش هایی از ان آسیب جزیی دیده است.

به گزارش سفیر افلاک شهرستان بروجرد از گذشته های دور شاهد هنرمندانی بوده که در رشته های مختلف صنایع دستی بسیار توانمند بوده و آثار بسیار زیبایی را بر جای گذاشته اند، هنرمندانی که ماهرانه خلاقیت ها و استعدادهای خود را بر روی آثار خلق کرده و امروز از دیدن هر یک از این هنرها لذت می بریم.

 

هنر ورشو در بروجرد شهرت زیادی دارد به طوری که یکی از مهمترین سوغات و یادگارهای این شهر ورشو است که در قالب انواعی از ظرف و ظروف تهیه و تولید شده و امروز زینت بخش هر یک از منازل شده است.

 

استاد "بادآور" یکی از استاید برجسته و هنرمند ورشو ساز بروجردی است که در سال 82 اقدام به ساخت این سماور کرد و 2 سال طول کشید تا این سماور دست ساز ساخته شود تا به عنوان بزرگترین سماور دست ساز کشور در بروجرد در معرض دید علاقه مندان قرار گیرد.

 

نتیجه تصویری برای بزرگترین سماور بروجرد

 

طول این سماور چهار متر و 50 سانتیمتر،گنجایش آن 400 لیتر آب و وزن این سماور بزرگ 2 تن است که از برنج ساخته شده و برای روشن شدن آن پنج کیلو ذغال نیاز است که در طول این 14 ساخت، 2 بار تا کنون روشن شده است.

 

اما این اثر هنری زیبا سالهاست در حیاط خانه تاریخی افتخار الاسلام نگهداری می شود و در معرض برف، باران و آفتاب است و تا کنون به بخش هایی از آن آسیب هایی جزیی وارد شده است.

 

"حجت اله یارمحمدی" رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: بزرگترین سماور ذغالی دست ساز کشور در بروجرد است که توسط هنرمند ورشو ساز بروجردی ساخته شده و سالهاست که در حیاط خانه تاریخی افتخار الاسلام نگهداری می شود.

 

سماور

 

وی اضافه کرد: این سماور نیاز است که در یک مکانی مسقف در معرض دید علاقه مندان به هنر باشد اما متاسفانه تا کنون مکان و فضایی مناسب برای نگهداری آن که البته در معرض دید هم باشد یافت نشده است و در حال حاضر بهترین مکان همین خانه تاریخی است که فضای امنی است و در معرض دید هم قرار گرفته به طوری که در مراسم های مختلفی که در این خانه برگزار می شود و یا در ایام نوروز گردشگران و مسافران زیادی از آن بازدید می کنند.

 

یارمحمدی اظهار داشت: نمی توان بخشی از خانه تاریخی را تغییر داد تا فضایی برای بزرگترین سماور درست کرد البته هم خانه های تاریخی ارزشمند است و هم این سماور بزرگ ولی در تلاش هستیم تا بتوانیم مکانی مسقف برای آن در نظر بگیریم.

 

به گفته وی بخش هایی از این سماور دچار آسیب جزیی شده که امسال نظافت و ترمیم بخش هایی از این سماور انجام خواهد شد و مواد نگهداره ای روی سماور استفاده می شود تا از خطرات و آسیب هایی که ممکن است بر اثر برف و باران و یا آفتاب بر این سماور ایجاد می شود، جلوگیری کرد.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: آسیب های وارده به این سماور بسیار جزیی است اما به هر حال نیاز است مکانی مسقف، در دسترس و در معرض دید برای نگهداری این سماور در نظر گرفته شود که به محض فراهم شدن این فضا، سماور در محل مسقف نگهداری خواهد شد.

 

وی بیان کرد: البته در کنار این سماور تعدادی اشیای دیگر هستند که نیازمند مرمت بوده که در مجموع 45 میلیون تومان برای مرمت تعدادی از اشیای تاریخی اولویت دار و سماور نیاز است که با تخصیص بودجه این کار صورت می گیرد.

 

یارمحمدی با اشاره به ثبت این اثر هنری در گینس افزود: این سماور قابلیت ثبت شدن در گینس را دارد ولی هزینه های زیادی نیاز است که تا کنون فراهم نشده اما این موضوع در حال پیگیری است.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

3 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران