سفیر افلاک گزارش می دهد؛

مسابقه تجمل گرایی در آئین سنتی "یلدا" +تصاویر

مسابقه تجمل گرایی در آئین سنتی "یلدا" +تصاویر
شناسه خبـر : ۱۳۱۹۲ یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲

یکی از آئین های سنتی، شب یلدا بلندترین شب سال است که در این شب همه دور هم جمع می شوند اما گاهی هزینه های زیادی صرف این شب می شود در حالی که با کمی قناعت از هزینه های سرسام آور این شب می توان افراد نیازمند را هم شاد کرد.

به گزارش سفیر افلاک  آخرین روزهای پاییز به سرعت در حال گذر است، صدای پای زمستان با سرد شدن هوا و ریختن برگ درختان شنیده می شود، زمستان کم کم از راه می رسد تنها چهار روز تا رسیدن زمستان باقی مانده، زمستانی که با پوشیدن لباس سفید بر تن زمین، زیبایی دو چندانی را در طبیعت به نمایش می گذارد.

 

اما رسیدن فصل زمستان هر ساله با آئینی خاص و سنتی همراه است، شب یلدا بلندترین شب سال که این شب با مراسم و جشنی برگزار می شود و خانواده ها دور هم جمع می شوند و از خاطرات می گویند و چند ساعتی با لبخند و شادی در کنار هم این شب بلند را سپری می کنند.

 

امروزه وقتی اسم شب یلدا می آید، مادر بزرگها و پدربزرگها به یاد شب های یلدایی می افتند که با صمیمت همه خانواده در خانه بزرگترین فرد فامیل جمع می شدند، دور کرسی داغ می نشستند، قصه گوش می دادند، خاطرات را تعریف می کردند و کودکان هم مشغول بازی های شاد و کودکانه بودند.

 

نتیجه تصویری برای شب یلدا

 

اما این روزها به لطف گوشی های هوشمند، تلگرام و اینستاگرام همه در کمال سکوت خیره به گوشی شده و منتظر ارسال و یا دریافت پیام، عکس و فیلم هستند، انگار مسابقه ای در میان است تا هر کسی عکس های بهتری از میز شب یلدا با تزئینات خاص را در پروفایل و یا اینستاگرام بگذارد.

 

متاسفانه چشم و همچشمی سبب شده تا بسیاری از آداب و رسوم و آئین های سنتی تحت تاثیر قرار بگیرند به طوری که برای برگزاری شب یلدا باید هزینه هایی سرسام آوری خرج شود تا چند خانواده دور هم باشند، به قول خودشان باید سنگ تمام بگذارند و نشان دهند شب یلدای آنها بهتر برگزار شده است.

 

اما در اطراف ما نیازمندانی هستند که چندان دل خوشی از شب یلدا ندارند، افرادی که رسیدن این شب فقط برایشان شرمندگی را به دنبال دارد، آری خانواده هایی که دستشان تنگ است و به سختی امورات زندگی می کنند و آرزو دارند تا این شب به سرعت بگذرد تا بیش از این شرمنده خانواده نشوند.

 

تصویر مرتبط

 

این روزها همه در تب و تاب خریدن میوه، آجیل، شیرینی و دیگر تنقلات شب یلدا هستند و برنامه ریزی شده تا دور هم باشند، برایشان فرقی نمی کند آجیل کیلویی 40 هزار تومان باشد یا 50 هزار تومان،به فکر خریدن بهترین مواد خوراکی این شب هستند در حالی که کودکان کار و یا نیازمندان زیادی فقط حسرت می خورند، در حسرت یک شب یلدا، نه آنقدر تجملاتی بلکه فقط بتوانند با کمی شیرینی و میوه چند لحظه بیشتر لبخند بزنند.

 

دیده می شود برای رسیدن شب یلدا گاهی آنقدر هزینه های فراوان و سرسام آوری می شود که با کمی قناعت و فکر کردن به نیازمندان می توانیم آنها را در این شب زیبا با مهربانی و لبخند همراهی کنیم تا این نیازمندان هم در کنار خانواده خوش باشند.

 

به جای مسابقه برای بهترین پروفایل و بهترین و گران ترین میوه و شیرینی می توان کمی از هزینه ها را خلاصه کرد تا در کنار ما خانواده های بیشتری هم شاد باشند، به جای چند مدل ژله درست کردن، چند جور آجیل و شیرینی، شکلات و خوراکی، کیک و تنقلات و یا چند مدل غذا برای شام، می توان نیازمندان هم در این شب سهیم باشند.

 

در ادامه "امین روشن پور" کارشناس جامعه شناسی در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: از زمان های گذشته تا کنون آداب و رسومی بوده که هنوز هم برگزار می شوند، گاهی این آداب و رسوم با کمی تفاوت برگزار می شود و به دلیل مدرن بودن و بروز شدن این آئین با تغییراتی اندک برگزار می گردد.

 

نتیجه تصویری برای شب یلدا و تجملات

 

وی اضافه کرد: شب یلدا در گذشته به معنای دور هم بودن بوده است تا همه اعضای فامیل در بلندترین شب سال کنار هم باشند و با خاطرات و گفتگو این شب را سپری کنند اما شاهدیم که طی سالها، پای چشم و همچشمی هم به این مراسم باز شده و سبب شده تا گاهی خانواده ها به دلیل هزینه های بالا از دور هم جمع شدن پشیمان شوند.

 

روش پور اظهار داشت: متاسفانه گاهی برخی از افراد خوشبختی را در مصرف گرایی می بینند به طوری که هر چه فرد بیشتر مواد غذایی، خوراکی، پوشاک را مصرف کند خوشبخت تر است در حالی که این مصرف گرایی و گاهی هم اسراف است.

 

نتیجه تصویری برای شب یلدا و تجملات

 

این جامعه شناس افزود: در احادیث کمک به همنوع و نیازمندان بسیار سفارش شده و افراد می توانند به جای ریخت و پاش های بی اندازه و اسراف در این شب، به نیازمندان هم کمی کمک کنند تا همه از این شب استفاده نمایند.

 

وی به شبکه های اجتماعی هم اشاره ای کرد و گفت: در گذشته در شب یلدا همه صحبت می کردند و قصه می گفتند اما امروزه در شب یلدا گفتگوها بسیار کاهش یافته در حالی که ممکن است همه در کنار هم باشند اما در حقیقت از هم دور بوده و نمی توانند از این شب لذت را ببرند.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: بازتاب بروجرد

ارسال نظر

9 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران