تجهیز 45هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری تحت فشار

تجهیز 45هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری تحت فشار
شناسه خبـر : ۱۲۹۹۲ چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۲

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: 45هزار هکتار از اراضی استان به سیستم آبیاری تحت فشار تجهیز شده و تا پایان امسال 10هزار هکتار دیگر به این میزان اضافه می شود.

به گزارش سفیر افلاک عبدالرضا بازدار در همایش علمی فرسایش خاک در لرستان، تهدیدها و راهکارها در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی اظهار کرد: برای تجهیز 10هزار هکتار از اراضی آبی به سیستم آبیاری تحت فشار از 85درصد منابع دولتی و 15 درصد مشارکت های مردمی استفاده خواهد شد.

 

 وی با اشاره به اینکه باغات ار اولویت توانمندی های بخش کشاورزی لرستان محسوب می شود، گفت: برای چهارهزارو 500هکتار از اراضی شیب دار در استان برنامه ریزی شده تا استفاده بهتری از این اراضی شود.

 

 بازدار، میانگین فرسایش خاک در کشور را 16.7 تن در هکتار و در استان را 17تن در هکتار دانست و افزود: فرسایش خاک یکی از تهدیدات اصلی در کشور است که در لرستان اقداماتی همچون الگوی کشت مناسب، تنوع در کشت، افزایش کشت گلخانه ای، آبیاری تحت فشار در راستای استفاده بهینه از خاک را در نظر گرفته شده است.

 

 وی بیان کرد: تنوع خاک و تناوب زراعی از موضوعات مهم در پایداری از خاک است و تکنولوژی هایی بکار رفته باید متناسب با وضعیت خاک استان استفاده شود.

 

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اجرایی شدن طرح ایکاردا در 11هزار هکتار از اراضی استان برای سه محصول ، گفت: این طرح با عنوان افزایش بهره‌وری نظام‌های تولیدی غلات‌محور و افزایش بهره‌وری گندم و نظام‌های زراعی گندم بنیان در ایران اجرا می شود تا بتوان با پایداری استفاده از منابع آب و خاک موجود، در طول پنج سال 25درصد تولیدات را افزایش داد.

 

 اراضی کشاورزی لرستان 783هزارهکتار می باشد که 185هزار هکتار آن اراضی آبی و 598هزارهکتار اراضی دیم است.

 

 با توجه به اهمیت خاک به عنوان یکی از مهم­ترین جزء طبیعت، اتحادیه جهانی علوم خاک در سال 2003، در راستای ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از تخریب و نابودی آن، روز 5 دسامبر(چهاردم آذر) را به عنوان روز جهانی خاک نامید.

 

 این روز جهانی بزرگداشتی است که اهمیت خاک و ضرورت بهره‌برداری پایدار از آن را برای جوامع مختلف در سراسر جهان آشکار می‌سازد.  سازمان ملل متحد نیز در همین راستا سال 2015 را به عنوان سال جهانی خاک‌ها تعیین کرده است.

 

 از دوازدهم تا هجدهم آذرماه به عنوان هفته خاک و روز چهاردهم به عنوان روز جهانی خاک نامگذاری شده است.

 

 

انتهای پیام/

منبع خبر: ایرنا

ارسال نظر

3 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران