حال ناخوش تالاب بیشه دالان بروجرد/ بهره برداری های غیر مجاز، تالاب را نیمه جان کرد

حال ناخوش تالاب بیشه دالان بروجرد/ بهره برداری های غیر مجاز، تالاب را نیمه جان کرد
شناسه خبـر : ۱۲۹۸۴ سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۵

برداشت های بی رویه آب، تغییر کاربری و سوء استفاده از تالاب بیشه دالان سبب شده تا این روزها حال تالاب ناخوش شود.

به گزارش سفیر افلاک  تالاب بیشه دالان یکی از تالاب های استان لرستان است که هر روز از وسعت آن کم می شود، استفاده بی رویه از آب این تالاب برای کشت محصولات کشاورزی، تغییر کاربری و سواستفاده های دیگر سبب شده تا این روزها حال این تالاب نامناسب شود.

 

متاسفانه طی سال های اخیر شاهد کشت محصولات آبدوستی هستیم که نفس این تالاب را می گیرند، سودجویانی که از آب این تالاب بیشتر برای کشت برنج استفاده می کنند و هر روز این تالاب آب می رود.

 

تالاب بیشه دالان زیستگاه پرندگان مهاجری است که در فصولی از سال در این منطقه ساکن می شوند اما کم شدن سطح وسعت این تالاب مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده است.

 

حفاظت از محیط زیست موضوعی است که شاید برخی چندان توجهی به آن نمی کنند و براحتی از کنار آن می گذرند اما محیط زیست و طبیعت امانتی است که باید به نسل آینده آن را تحویل دهیم.

 

در همین راستا جلسه ای در فرمانداری در راستای آموزش مربیان برای حفاظت از محیط زیست برگزار شد تا موضوع حفاظت از محیط زیست ابتدا از سن کم و از دانش اموزان آغاز شود که ابتدا " مجتهدی" مشاور طرح تالاب بیشه دالان و استاد دانشگاه گفت: تالاب به آب وابسته است اما متاسفانه استفاده بی رویه از آب تالاب سبب شده تا این تالاب روز به روز با مشکلات و کم آبی مواجه شود و تغییر کاربری ها از سطح این تالاب کاسته است.

 

وی اضافه کرد: این در حالیست که تالابها نقش مهمی در مسائل زیست محیطی داشته و همچنین می توانند به عنوان یکی از مقاصد گردشگری باشند اما با توجه به کم آبی ها و بحران آب هر ساله استفاده از آب تالابها برای کشت محصولات کشاورزی خصوصا آبدوست در حال افزایش است.

 

مجتهدی اظهار داشت: بحران آب از یک سو و افزایش کشت محصولات آبدوست از سوی دیگر سبب شده تا روز به روز به تالاب ها فشار بیشتری وارد شود و برداشت های بی رویه بحران و ضعیت را وخیم تر کنند.

 

وی با اشاره به کشت برنج در این منطقه افزود: تا 10 سال گذشته برنج در شهرستان بروجرد کشت نمی شد و فقط این محصول آبدوست در مناطق پر بارانی مانند شمال تهیه می شد اما متاسفانه در طول این 10 سال حدود هزار هکتار برنج در بروجرد کشت می شود.

 

به گفته وی اگر این روند ادامه یابد پیش بینی می شود طی سال های آینده کشت برنج به بیش از 2 هزار و 500 هکتار در بروجرد برسد و در این شرایط بحرانی کمبود آب نیاز است کشت این محصول کاهش یابد.

 

در ادامه "علی کورانی فر" فرماندار بروجرد گفت: حفاظت از محیط زیست موضوعی است که باید کودکان از سنین پایین با آن آشنا شوند تا بتوانند به هر نحوی از این امانت نگهداری کنند.

 

وی اضافه کرد: مربیان و معلمان باید حفاظت از محیط زیست را در صدر آموزش های خود قرار دهند تا دانش آموزان بتوانند با دریافت این آموزش ها و ارائه آن به خانواده گام های موثری در جهت حفاظت از محیط زیست بردارند.

 

کورانی فر اظهار داشت: تالاب بیشه دالان یکی از مقاصد مهم گردشگری است و نیاز است در راستای حفاظت و حراست از آن اقداماتی صورت گیرد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

4 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران