زنگ خطر زلزله دوباره به صدا در آمد؛

مهمترین ضعف ساختمان‌های شهرستان دلفان چیست؟

 مهمترین ضعف ساختمان‌های شهرستان دلفان چیست؟
شناسه خبـر : ۱۲۹۸۰ سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۲

وقوع زلزله اخیر با بزرگای 7.3 در مقیاس ریشتر ، در عمق 8 کیلومتری زیر زمین و در فاصله حدود 300 کیلومتر از شهر نورآباد، زنگ هشداری بود برای عموم مردم و مسئولین و علی الخصوص جامعه نظام مهندسی ساختمان.

به گزارش سفیر افلاک وقوع زلزله اخیر با بزرگای 7.3 در مقیاس ریشتر ، در عمق 8 کیلومتری زیر زمین و در فاصله حدود 300 کیلومتر از شهر نورآباد، زنگ هشداری بود برای عموم مردم و مسئولین و علی الخصوص جامعه نظام مهندسی ساختمان.

 

مهندسینی که آثار میدانی زلزله اخیر را بررسی و مطالعه نمایند، در نگاه اول نمره قابل قبولی به کیفیت ضدلرزه ای ساختمان های نورآباد و چه بسا ساختمان های روستاهای نورآباد خواهند داد.  

 

بزرگای خطرآفرین این زلزله بهمراه فاصله‌ی نسبتاً کم کانون آن تا منطقه دلفان همچنین زمان طولانی زلزله ، علی القاعده می بایست خسارات و ویرانی قابل توجهی از خود بجا می گذاشت.

 

 واضح و مبرهن است که بدلیل اعمال نظارت توسط مهندسین محترم نظام مهندسی ساختمان، کیفیت ساخت و ساز در شهر نورآباد و روستاهای اطراف ارتقای جهشی داشته و ساختمان های موجود به لحاظ ایمنی ، قابل مقایسه با نسل قبلی ساختمان ها نمی باشند  امّا این همه ماجرا نیست.

 

دلایل علمی که برای عدم وقوع خسارات سنگین، می توان برشمرد ، عبارتند از :

 -  کم عمق بودن کانون زلزله که باعث گردید عمده انرژی آزاد شده در فواصل نزدیک به کانون اتفاق بیفتد .

- استهلاک عمده امواج زلزله بوسیله لایه های زمین شناسی

- غلبه داشتن امواج برشی ثانویه بر امواج فشاری اولیه در زلزله حاضر

- عمود بودن امواج فشاری زلزله بر محور رشته کوه های زاگرس

- ارتقاء دانش فنی و کاربردی مهندسی زلزله در سال‌های اخیر

- رعایت نسبی اصول مهندسی زلزله در ساخت و سازها

 لذا دلایل فوق که ممکن است در زلزله های احتمالی آتی وجود پیدا نکنند ، باید ما را به نگرشی واقع بینانه نسبت به زلزله اخیر سوق دهد.

 

اشکالات اساسی و غیرقابل توجیه در استحکام لرزه ای ساختمان های نورآباد ، عبارتند از :

 - عدم اجرای دیوار برشی در دو جهت ، در ساختمان های بتنی به بهانه اجرای ستون های قوی تر

- ضعف مفرط تیرهای پیوند در بادبندهای واگرا

- عدم استفاده از اسکلت فلزی شامل تیرستون و تیرورق های کارخانه ای

- صلب محسوب نمودن اتصال ورق-کله گاوی ، بدون اجرای ورق های پیوستگی جان ستون

- اجرای موازی تمام تیرچه ها و تیرفرعی های در سقف ها که باعث کاهش صلبیت سقف می شود

- عدم اتصال دیوارها و عناصر غیرسازه ای به سازه ساختمان ها

- استفاده فراگیر از اتصالات جوشی به جای اتصالات پیچی

 

همه موارد یاد شده موجب می شود در صورت وقوع زلزله با همین بزرگا و در فاصله نزدیک به نورآباد یا در عمق کانونیک بیشتر ، میزان تلفات و خسارات مالی و جانیِ غیرقابل انتظاری اتفاق بیفتد.

 

ذکر این نکته برای عموم مردم ضروری می نماید که اجرای دقیق سیستم باربر جانبی و استحکام کامل لرزه ای برای یک ساختمان ، کمتر از ده درصد به هزینه ساختمان می افزاید، ولی در عوض امنیت ساختمان را بطور کامل تامین می نماید.

 

 بنابراین لازم است به بهانه صرفه جویی اقتصادی ، ایمنی ساختمان ها کاهش پیدا نکند، چرا که ارزش جان انسان ها هرگز با معیارهای مالی قابل محاسبه نمی باشد.

 

جامعه مهندسین عمران باید با احساس مسئولیت حرفه ای و اخلاقی ، تمام توان خود را برای ارائه خدمات فنی به مردم به کار گیرند و مردم نیز بایستی دستورات فنی مهندسین را بدون هیچ توجیه و بهانه ای بپذیرند و اجرا نمایند.

 

در حال حاضر مهمترین کاری که مردم در خصوص ساختمان های کم استحکام باید از سازمان نظام مهندسی ساختمان مطالبه نمایند ، طرح بهسازی لرزه ای ساختمان هایشان است تا در اسرع وقت نسبت به این مهم ، اقدامات لازم را بعمل آورند.

 

انتهای پیام/

نویسنده : افشین صفری -عضو شورای شهر نورآباد

ارسال نظر

3 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران