سفیرافلاک گزارش می دهد؛

وعده دیگری برای راه اندازی مجدد "زاگرس خودرو" /صنعت بروجرد در انتظار روزهای خوش

وعده دیگری برای راه اندازی مجدد "زاگرس خودرو" /صنعت بروجرد در انتظار روزهای خوش
شناسه خبـر : ۱۲۷۱۴ دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲

کارخانه زاگرس خودرو بروجرد مدتهاست تعطیل شده و ظرفیت این کارخانه خاک می خورد، راه اندازی مجدد این واحد تولیدی بلاتکلیف است و گرچه تا کنون وعده هایی برای فعالیت دوباره داده شده اما این وعده ها محقق نشده است.

به گزارش سفیر افلاک  زاگرس خودرو بروجرد که مدتی است به عظیم خودرو آن را می شناسند یکی از کارخانه های شهرستان بروجرد است که بی نصیب از تعطیلی و اخراج کارگران نماند و تنها چند سال روی پا ایستاد و سپس تعطیل شد.

 

متاسفانه مدتهاست خبر تعطیلی کارخانه های بروجرد، اخراج کارگران تیتر اخبار می شوند و تنها وعده های بی حد و اندازه مسئولان برای راه اندازی کارخانه ها و یا بازگشت به کار کارگران است که سرخط خبرها می شود.

 

وعده هایی که از حرف تا عمل فاصله زیادی دارند به طوری که در طول این سالها کارخانه های زیادی از بروجرد از جمله زاگرس خودرو، کاشی جم، سامان کاشی تعطیل و شش قفله شده و تا کنون گرچه وعده های مکرری برای راه اندازی آنها داده شده اما اقدامی عملا صورت نگرفته است.

Image result for ‫زاگرس خودرو بروجرد بازتاب بروجرد‬‎

کارخانه زاگرس خودرو بروجرد در اشترینان در سال 75 راه اندازی شد که در ابتدا امید تازه ای را در دل جوانان بیکار زنده کرد تا از کابوس بیکاری رها شوند و در ابتدا حدود 500 کارگر در این کارخانه مشغول به کار شدند و پروتون اولین محصول این کارخانه بود که در سال 81 تولید شد.

 

این کارخانه یک دهه فعالیت مستمر داشت تا این که به دلیل مشکلات مالی این واحد تولیدی در سال 91 حدود 80 درصد کارگران خود را اخراج و کارخانه نفس های آخر را کشید اما 2 سال بعد از این ماجرا رنگ آمیزی پراید در این کارخانه انجام می شد اما این فعالیت آنچنان رونقی نداشت و یک سال بعد کارخانه به طور کامل تعطیل شد.

 

بعد از تعطیلی کامل این کارخانه بود که شرکت عظیم خودرو قرار شد این کارخانه را دوباره راه اندازی کند اما تا کنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

 

گرچه برخی از مسئولین طاقت شنیدن خبر تعطیلی کارخانه ها را ندارند و سعی می کنند با انتشار هر خبری مبنی بر تعطیلی کارخانه، تکذیبه ای ترتیب دهند و نشان دهند که کارخانه تعطیل نشده اما وزیر صنعت هم بعد از بازدید زاگرس خودرو اعلام کرد که این کارخانه تعطیل شده است.

Image result for ‫زاگرس خودرو بروجرد بازتاب بروجرد‬‎

با این حال باز هم عده ای از مسئولین کارخانه ای را که سالهاست خاک می خورد را تعطیل اعلام نمی کنند، اما باید پرسید کارخانه ای که کارگر ندارد، تولید ندارد، فعالیت ندارد را باید نامش را چه گذاشت؟

 

در تیرماه امسال جمعی از خودروسازان هندی"ماهیندرا" به بروجرد سفر کردند تا طی قراردادی 3 برند در این کارخانه تولید شود و کارگران بازگشت به کار شوند که قرار شد ظرف مدت سه ماه این اقدام صورت گیرد اما امروز با گذشت 5 ماه گویا این شرکت خودروسازی در حال پیگیری و رایزنی هستند و هنوز به نتیجه نرسیده است.

 

این در حالیست که این بار خودروسازان چینی وارد زاگرس خودرو شد و در حال آماده سازی برای تولید هستند.

 

"علی شاهرودی" رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: طبق آخرین اخبار قرار است اواخر بهمن ماه امسال خط تولید خودروی فوتون که مربوط به یک شرکت چینی است در بروجرد راه اندازی شود.

Image result for ‫زاگرس خودرو بروجرد بازتاب بروجرد‬‎

وی اضافه کرد: در حال حاضر خط تولید این کارخانه در حال آماده شدن هستند که با راه اندازی این خط تولید حدود 200 کارگر بازگشت به کار می شوند.

 

شاهرودی اظهار داشت: حدود یک سال است که تولیدی در این کارخانه صورت نگرفته اما طبق اخبار این کارخانه تا سه ماه آینده مجددا راه اندازی خواهد شد.

 

به گفته وی البته قرار است اگر پروتون در ایران تولید شود فقط توسط عظیم خودرو این تولید صورت گیرد و به شرکت دیگری از خودروسازی واگذار نشود.

 

"علی کورانی فر" فرماندار بروجرد گفت: پیگیری های لازم برای راه اندازی مجددد کارخانه در حال انجام است اما تا کنون این کارخانه راه اندازی نشده و طبق آخرین اخبار اسفند ماه امسال این واحد راه اندازی می شود.

 

وی اضافه کرد: خودروسازان هندی هم در حال رایزنی و پیگیری هستند که در صورت موافقت وارد عمل می شوند اما طبق نامه نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار است این کارخانه با همکاری خودروسازان چینی دوباره فعال شود.

 

به هر حال امیدورایم دوباره چرخ این کارخانه بچرخد و با تولید، کارگران زیادی هم بازگشت به کار شوند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

9 + 4 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران