قهر طبیعت وحاشیه ها

قهر طبیعت وحاشیه ها
شناسه خبـر : ۱۲۶۹۹ شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۲

بلای زلزله و قهر طبیعت هفته گذشته هم‌وطنانمان در برخی شهرهای استان کرمانشاه را گرفتار نمود و تعداد زیادی نیز قربانی این واقعه غم‌بار شدند که این زلزله حواشی نیز بدنبال داشت.

به گزارش سفیر افلاک ،بی‌شک بروز این‌گونه حوادث غیرقابل‌اجتناب و طبیعی است ولی این واقعه درس‌های بسیاری داشت که مهم‌ترین آن لزوم بازنگری در مدیریت بحران کشور می‌باشد تا به جایی برسد که از ساماندهی و آمادگی به مراتب بهتری برخوردار شود زیرا این حادثه آخرین حادثه نیست و هر لحظه احتمال دارد میهمان ناخوانده نقاطی دیگر از کشور شود و به یقین نحوه مدیریت زلزله شهرهای استان کرمانشاه چراغ راهی برای مسوولین ما شد تا تأمل کنند که وقوع زلزله در تهران و عواقب پس از آن شوخی‌بردار نیست و باید چاره‌اندیشی شود، اگر چه پس از مدتی درس‌ها و دردهای حادثه غم‌بار کرمانشاه همچون دیگر حوادث مشابه به فراموشی سپرده می‌شود اما جا دارد حداقل مردم در حوزه اختیارات خود دوراندیشی را در ایمن‌سازی اماکن مدنظر قرار دهند.

 

اما زلزله کرمانشاه همچون اکثر حوادث در این کشور حواشی را نیز با خود به همراه داشت، حاشیه‌هایی که حاشیه‌سازان در فضای مجازی حرفه‌ای و ناشیانه ایجاد نموده و بعضاً باعث شدند اصل موضوع که امدادرسانی به حادثه دیدگان می‌باشد به حاشیه رود.

 

از مسکن مهر گرفته تا نحوه توزیع کمک‌های مردمی و ایجاد شایعات و ... در مورد اخیر هم تماس تلفنی فرمانده سپاه پاسداران را دستاویز تخریب قرار دادند و تا جایی پیش رفتند که خواستار استعفای سردار جعفری شدند!

به‌راستی چرا؟!

آیا نوع‌دوستی و انسانیت چنان در سایه پلشتی‌ها و آلودگی‌های سیاست محو گردیده که فریادهای کودک زیر آوار مانده را رها کنی و به دنبال عقده‌گشایی سیاسی باشی؟!

 

آیا شرم از ضجه‌های مادری برای فرزندانش حاشیه‌سازان را بر آن نمی‌دارد تا حداقل این چند روز عقده‌گشایی سیاسی را رها کرده و گامی کوچک برای التیام دردهای هم‌وطنانمان بردارند؟!

 

به‌یقین چگونگی احداث واحدهای مسکن مهر در بحث ایمن‌سازی موردانتقاد می‌باشد اما اگر نقد و مطالبه می‌شود لازم است ریشه‌یابی و قصور پیمانکاران و ناظرین موردبررسی قرار گیرد، وانگهی این‌همه واحدهای ویران‌شده و غیراستاندارد ازجمله بیمارستان تازه تأسیس که باید موردنقد قرار گیرد رهاشده و مسکن مهر آن‌هم صرفاً با اهداف و اغراض سیاسی موردحمله قرار می‌گیرد و در نهایت این بیراهه رفتن‌ها موجب می‌شود مقصران اصلی که پیمانکاران و برخی مهندسان و ناظران اختیاری هستند در حاشیه امن قرار گیرند.

 

اما در بحث مکالمه تلفنی سردار جعفری و درخواست کمک به زلزله‌زدگان توسط وی که عنوان شد نمایشی بوده است! حاشیه‌سازان بسیار ناشیانه خط تخریب را پی گرفتند.

 

هرچند این موضوع با بحث منطقی وجود نفر سوم در پشت خط تلفن به‌خوبی مشخص شد اما به‌راستی در حالی که سپاه پاسداران در واقعه زلزله بیشترین ایثار را داشته است چه نیاز به انجام حرکات نمایشی دارد؟! همچنین دوستان باید انصاف داشته باشند که اگر سپاه و ارتش و بسیج به‌موقع وارد عمل نمی‌شدند و این بحران را مدیریت نمی‌کردند معلوم نبود دولت چگونه می‌خواست از پس این مشکلات بر می‌آید؟! و اگر حرکات نمایشی هم باشد کسانی باید سر منشا رفتار خود قرار دهند که باید در مدیریت بحران نقش اساسی داشته باشند ولی شانه خالی کرده و کمترین نقشی ندارند.

 

به هر حال این ایام هم سپری می‌شود ولی کاش حاشیه‌سازان یاد بگیرند که انسانیت و جوانمردی و نوع‌دوستی را قربانی مطامع و هواهای نفسانی و اغراض شخصی نکنند و چنانچه شجاعت و جسارت نوش شدن را ندارند، زبون نیش زدن هم نشوند.

 

انتهای پیام/

نویسنده : عباس شاه علی

ارسال نظر

1 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران