اهدای عضو، آغاز یک پایان/ لزوم احداث زیرساخت‌ها برای ایجاد واحد فراهم آوری در لرستان

اهدای عضو، آغاز یک پایان/ لزوم احداث زیرساخت‌ها برای ایجاد واحد فراهم آوری در لرستان
شناسه خبـر : ۱۲۶۳۳ سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۴

اهدای عضو نمونه‌ای از بخشش بهترین دارایی‌ها بوده، که ضمن برقرای یک رابطه عاشقانه با معبود، صحنه‌ای باشکوه از ایثار و کمک به هم‌نوع رقم‌زده می‌شود.

به گزارش سفیر افلاک بخشش زیباست و بخشش عزیزترین دارایی‌ها، زیباتر و به همین منظور است که خداوند مهربان و ائمه‌اطهار براین نوع بخشش تاکید و سفارش بسیاری داشته‌اند.

 

اهدای عضو نمونه‌ای از بخشش بهترین دارایی‌ها بوده، که ضمن برقرای یک رابطه عاشقانه با معبود، صحنه‌ای باشکوه از ایثار و کمک به هم‌نوع رقم‌زده می‌شود.

 

اهدای عضو عزیز از دست رفته کار آسانی نیست اما اگر از این زاویه به آن نگاه شود که ناامیدی مطلق نیازمندی، تبدیل به لحظاتی سرشار از امید شده، بسیار آسان و شیرین خواهد شد.

 

ماجرای اهدای عضو ماجرای خانواده‌های ایثارگری بوده که با اهدای اعضای بدن فردی که دنیای خود را عوض کرده، پازل ناتمام فرد محتاج به عضو را تکمیل می‌کنند.

 

لذا فرهنگ‌سازی در خصوص این اقدام شایسته یک ضرورت بوده که لازم است تمامی ابزارهای تبلیغاتی به اشاعه آن پرداخته و مردم را به انجام چنین بخشش‌های خداپسندانه تشویق نمایند.

 

بدیهی‌است که فرهنگ‌سازی و ترغیب مردم به اهدای عضو در سایه زیرساخت‌ها تحقق یافته و حال اگر بسترهای این کار فراهم نگردد چه بسا تلاش‌ها بی نتیجه مانده و امیدها ناامید.

 

واحد فراهم‌آوری برای جداسازی اعضای قابل پیوند از جمله این بسترها بوده که نبودش در لرستان به‌چشم خورده و حال اینکه به گفته برخی کارشناسان این حوزه از ضروریات و ملزومات فرایند اهدای عضو در استان است.

 

 

به نظر می‌رسد شیرینی فرایند رضایت‌گیری از خانواده‌ها که گاه با سختی‌های جان‌کاهی صورت گرفته، به دلیل نبود برخی واحدها همانند واحد فراهم‌آوری به تلخی گرویده و خانواده‌ها را از انجام این امر مقدس پشیمان کرده‌است.

 

میترا جوان 22 ساله‌ای بود که اسفندماه سال 91 بر اثر سقوط از یک ساختمان دچار مرگ‌مغزی شد و اگر چه دیار حق را لبیک گفت، اما با اهدای پنج عضو حیاتی از بدن خود، حیات را به وجود پنج انسان جوانه زد.

 

در همین راستا پدر میترا در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی دخترش، اظهار کرد: میترا دختری شایسته و صالحی بود که همواره در کارهای خیر و عام‌المنفعه شرکت فعالی داشت.

 

وی خاطر نشان کرد: میترا پنج‌سالی در هلال‌احمر بروجرد فعالیت کرد و در همین مدت فعالیت، اقدام به گرفتن کارت اهدای عضو کرده بود.

 

زندی به زمستان تلخی که بهار زندگانی دخترش را به خزان تبدیل کرده بود اشاره و بیان داشت: میترا در تولیدی گیاهان دارویی چند ماهی مشغول شده بود که متاسفانه در یکی از روزهای زمستان از طبقه سوم این واحد تولیدی سقوط و دچار مرگ‌مغزی شد.

 

پدر میترا تصریح کرد: حدود 14 روز از حضور میترا در بیمارستان گذشته بود که اعلام کردند دیگر میترا به دامان خانواده بازنگشته و به حیات ابدی دست پیدا کرده است.

 

وی گرفتن کارت اهدای عضو توسط دخترش را به نوعی وصیت دانست و افزود: اگرچه برای من و مادرش بسیار سخت بود که اعضای دخترمان را اهدا کنیم اما با توجه به اقدام وی جهت دریافت کارت اهدای عضو، این تصمیم برایمان آسان شد.

 

زندی ادامه داد: پس از بیان اعلام رضایت، پیکر دخترم جهت جداکردن اعضای قابل پیوند به تهران منتقل شد و پس از جداکردن پنج عضو بدنش به بروجرد برای انجام کارهای خاکسپاری فرستاده شد.

 

این پدر باگذشت با تاکید بر اینکه این کار را تنها به خاطر رضای خداوند انجام داده، گفت: اگر امکان دیدن گیرنده‌های اعضا برای ما فراهم شود، می‌تواند مایه‌ای برای آرامش و تسکین دل داغدار ما باشد.

 

 

سجاد بابایی عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد، پسرعموی جوان 23 خرم‌آبادی است که اوایل مهرماه سال جاری در خواب به علت کلسترول بالا سکته‌مغزی کرده و دیار حق را لبیک گفته است.

 

وی محمد را پسری باادب و با اخلاق معرفی و خاطر نشان کرد: محمد پسری بود که به پدر و مادرش احترام فراوان گذاشته و همگی بر ادب و اخلاق این پسر گواهی می‌دهند.

 

بابایی تصریح کرد: محمد در یکی از شب‌های مهرماه در خواب سکته مغزی کرده و صبح پس از اینکه اطرافیان از این واقعه باخبر شدند وی را سریعا به بیمارستان منتقل کردند.

 

عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد به دریافت خبر مرگ‌مغزی محمد در صبح همان روز اشاره و بیان داشت: پس از اینکه در بیمارستان به خانواده محمد اعلام شد که فرزندشان دیگر به دنیا برنخواهد گشت، فرایند رضایت‌گیری از آنان آغاز شد.

 

پسرعموی محمد افزود: رضایت گرفتن از خانواده‌ها برای اهدای عضو جگر گوشه‌هایشان امری سخت است اما از آنجا که پدر و مادر محمد هر دو فرهنگی بودند این امر تا حدودی تسهیل پیدا کرد.

 

وی از اهدای تمامی اعضای قابل پیوند پیکر محمد گفت و اظهار کرد: تمامی اعضای بدن پسرعمویم که قابلیت پیوند را داشته در تهران جدا شد و پیکرش برای خاکسپاری به خرم‌آباد فرستاده شد.

 

بابایی فرهنگ‌سازی در خصوص اهدای عضو را یک ضرورت عنوان و یادآور شد: جسم تنها با روح خدادادی ارزش پیدا کرده و با مرگ و جدا شدن روح، به یک جسم بی‌ارزش مبدل می‌شود.

 

عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد افزود: گاهی این جسم بی‌ارزش با اهدای اعضایش آنچنان قدر و منزلت پیدا کرده که می‌تواند جان چندین انسان را نجات دهد و امید را در دل خانواده‌ها جوانه زند.

 

 

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد مرگ‌مغزی و روند فرایند اهدای عضو در استان لرستان، با کارشناس هماهنگ‌کننده اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی استان به گفت‌وگو نشستیم.

 

مجید رحیمی با اشاره به تفاوت‌های مرگ مغزی با کما به فارس گفت: در کما سلول‌های مغز از بین نرفته، بلکه تنها فعالیت‌های خود را از دست داده است.

 

وی خاطر نشان کرد: در بخشی از مغز مریضی که در کما است، اختلال عملکرد به وجود آمده و به همین دلیل است که فردی که به کما رفته، گاه با عارضه برمی‌گردد.

 

کارشناس هماهنگ‌کننده اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه در مرگ‌مغزی ساختار و بافت مغزی از بین رفته، بیان داشت: در مرگ مغزی، ضمن از دست‌رفتن سلول و بافت مغز، ساقه مغز نیز از بین می‌رود.

 

رحیمی تصریح کرد: مریض کما امکان بازگشت‌اش وجود داشته، اما تاکنون هیچ بیمار مرگ‌مغزی حیات خود را بازنیافته است.

 

این مسئول از آغاز کار واحد شناسایی پس از اعلام پزشک متخصص مبنی بر وجود بیمار مرگ‌مغزی خبر داد و افزود: تیم شناسایی پس از دریافت دستور از پزشک متخصص، اقدام به انجام برخی تست‌ها از جمله تست اعصاب 12گانه به منظور به چالش‌کشیدن ساقه مغز می‌کند.

 

وی با تاکید بر اینکه انجام تست‌ها با حساسیت و دقت بالایی انجام گرفته، یادآور شد: پس از تائید مرگ‌مغزی، تیم شناسایی وارد فاز دیگر برنامه خود که همان فرایند رضایت‌گیری از خانواده بیمار مرگ‌مغزی بوده، می‌شوند.

 

کارشناس هماهنگ‌کننده اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار کرد: توضیح دادن در مورد اهدای عضو با خانواده‌هایی که عزیزشان را از دست داده‌اند، بسیار مشکل است و لذا بایستی توسط تیمی کاملا هماهنگ و با حساسیت بالا صورت پذیرد.

 

رحیمی 29 عضو از پیکر انسانی را قابل پیوند عنوان و بیان داشت: با توجه به اینکه افراد فراوانی در لیست انتظار پیوند اعضا قرار داشته، بنابراین اهدای عضو توسط بیمار مرگ‌مغزی و گرفتن رضایت از خانواده‌های این بیماران، امری بسیار حیاتی است.

 

وی ادامه داد: در بهترین شرایط بیمار مرگ‌مغزی قادر است با کمک دستگاه‌ها تا 14 روز به حیات خود ادامه دهد و پس از این مدت به دلیل ترشحات مواد شیمیایی از سوی سلول‌های آسیب دیده مغز، دیگر اندام‌های حیاتی از بین می‌روند.

 

این مسئول نبود واحد فراهم‌آوری در استان لرستان را یک مشکل اساسی مطرح و خاطرنشان کرد: پس از فرایند رضایت‌گیری، مدیریت بیمار تا زمان اعزام به واحد تخصیص بسیار مهم است.

کارشناس هماهنگ‌کننده اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: به دلیل نبود واحد فراهم‌آوری در استان، جسد فرد برای جداسازی اعضا به تهران منتقل شده و گاه این فرایند تا چند روز ادامه می‌یابد.

 

 وی بیان داشت: با توجه به فرهنگ مردم لرستان مبنی بر خاک‌سپاری سریع، برخی خانواده‌ها با وجود اعلام رضایت قبلی مبنی بر اهدای عضو، اما از انجام این عمل خیرخواهانه به دلیل ارسال جسد به تهران، خودداری می‌کنند.

 

رحیمی وجود واحد فراهم‌آوری را یک ضرورت برای لرستان بیان و عنوان کرد: ایجاد این واحد اگرچه هزینه بالایی نداشته، با توجه به ماهیت مهم آن بایستی در استان فعال شود.

 

مسوول واحد شناسایی با تاکید بر اهمیت فرهنگ‌سازی در زمینه اهدای عضو، گفت: فرهنگ‌سازی در مورد اهدای عضو به اندازه انجام کارهای تخصصی مهم بوده چرا که ممکن است بهترین تیم را در اختیار داشته باشید اما نتوانید رضایت خانواده‌ها را برای اهدای عضو جلب کنید و لذا فرهنگ‌سازی در این زمینه بسیار موثر است.

 

کارشناس هماهنگ‌کننده اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: در همین راستا به دنبال ایجاد شعبه‌ای از انجمن اهدای عضو ایران در لرستان هستیم که ضمن فرهنگ‌سازی برخی امورات از قبیل مشاوره و نحوه گرفتن کارت اهدای عضو در این محل انجام شود.

 

وی با انتقاد از اینکه ابزارهای تبلیغاتی در مورد فرهنگ‌سازی اهدای عضو، اقدامات خوبی را انجام نداده‌اند، یادآور شد: لازم است برخی دستگاه‌های اجرایی همانند شهرداری و دیگر ابزارهای تبلیغاتی همچون نشریات و رسانه‌ها بیشتر به بحث فرهنگ‌سازی در مورد اهدای عضو بپردازند.

 

 

معاون درمان علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه فرایند رضایت‌گیری از خانواده بیمار مرگ‌مغزی فرایندی دشوار بوده، به فارس گفت: این فرایند با سختی‌های فراوانی در استان انجام می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که مرگ‌مغزی بیمار تائید نشود، نمی‌توان با هیچ مرجعی در خصوص اهدای عضو صحبت کرد.

 

پیمان آسترکی با تاکید بر لزوم ایجاد واحد فراهم‌آوری در لرستان، بیان داشت: در استان تمامی تجهیزات از قبیل امکانات و تیم تخصصی جراحی برای جداکردن اعضا وجود دارد.

 

معاون درمان علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: در واحد فراهم‌آوری اعضای قابل پیوند جدا می‌شوند و سوال اینجاست که آیا امکانات لازم برای انتقال سریع اعضا در استان وجود دارد.

 

وی از نبود زیرساخت‌ها همچون نبود برنامه‌پروازی در لرستان در راستای انتقال اعضای قابل پیوند به مراکز مورد نیاز خبر داد و گفت: برای پیوند اعضا زمانی طلایی عنوان شده و اگر در این زمان عضو به گیرنده نرسد از بین رفته و سودی برای گیرنده حاصل نخواهد شد.

 

آسترکی یادآور شد: این آمادگی از سوی علوم پزشکی برای ایجاد واحد فراهم‌آوری وجود داشته اما متاسفانه تا زمانی که زیرساخت‌های مورد نیاز جهت انتقال اعضای پیوندی فراهم نگردد، نمی‌توان به بهره‌وری موردنظر دست پیدا کرد.

 

بنا بر این گزارش اهدای عضو فرایندی بسیار حیاتی بوده که با توجه به ضرورت این امر به دلیل لیست بالای افراد در انتظار پیوند، می‌طلبد که فرهنگ‌سازی بالایی در این خصوص از سوی دستگاه‌های اجرایی، نهادهای فرهنگی و همچنین نشریات و رسانه‌های جمعی صورت پذیرد.

 

همچنین از آن‌جا که فرایند رضایت‌گیری از خانواده‌های بیمار مرگ‌مغزی با تلاش فراوانی انجام می‌شود، لذا ضرورت دارد مسوولین علوم پزشکی لرستان نسبت به ایجاد واحدهای مربوط به اهدای عضو و مدیران ارشد استان نسبت به فراهمی و توسعه زیرساخت‌ها اقدامات لازم را مبذول نمایند.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

7 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران