سفیرافلاک گزارش می دهد؛

آتش اعتیاد، بلای جان جوانان/ وقتی آینده و آرزوها دود می شوند

آتش اعتیاد، بلای جان جوانان/ وقتی آینده و آرزوها دود می شوند
شناسه خبـر : ۱۲۶۰۵ دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰

از اعتیاد به عنوان بلایی خانمان سوز یاد می شود، بلایی که آینده و زندگی را نابود می کند و با آگاه کردن و با اجرای برنامه ها می توان از اعتیاد پیشگیری کرد.

به گزارش سفیر افلاک  شیوع اعتیاد به یکی از معضلات تبدیل شده که متاسفانه اعتیاد در سنین پایین و حتی در بین دانش آموزان دیده می شود، اعتیادی که آینده و زندگی نوجوانان و جوانان را با هم دود می کند.

 

علت گرایش افراد در سنین مختلف به اعتیاد متفاوت است اما گاهی همین اعتیاد با پُک هایی از قلیان شروع می شود که متاسفانه در جمع های خانوادگی و یا در کنار دوستان قلیانی دست به دست می چرخد و همین دروازه ای برای ورود به اعتیاد می شود.

 

گسترش مواد مخدر و در دسترس بودن آن سبب شده تا استعمال آن افزایش یابد و زمینه بروز بسیاری از مشکلات را برای این دسته از افراد فراهم نماید.

 

نتیجه تصویری برای اعتیاد جوانان

 

گاهی نوجوانان بدون آگاهی از مضرات و خطرات این بلای خانمان سوز در دام اعتیاد گرفتار می شوند و متاسفانه بهار دوران نوجوانی آنها خزان می شود.

 

از 22 آبان ماه به مدت یک هفته به عنوان هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب های اجتماعی نامگذاری شده و فرصتی را فراهم کرده تا بیشتر به این موضوع پرداخته شود و آگاهی دانش آموزان نسبت به آن افزایش یابد.

 

امروزه مواد مخدر در تنباکوهای قلیان ها و یا داروهایی در عطاری ها وجود دارد که براحتی در دسترس همگان است و ممکن است افرادی بدون آگاهی عمر و زندگی خود را گرفتار کنند.

 

گاهی نوجوانان و جوانان برای فرار از بیکاری و یا به عنوان تفریح از قلیان استفاده می کنند و بعد از مدتی، قلیان به سیگار می رسد و سپس این افراد در دام اعتیاد گرفتار می شوند.

 

تصویر مرتبط

 

سرهنگ "علیرضا دلیری" فرمانده انتظامی بروجرد در گفت و گو با سفیرافلاک گفت: مواد مخدر از سنتی به صنعتی تغییر یافته و افرادی که از مواد مخدر صنعتی استفاده می کنند در دراز مدت چهره آنها تغییر می کند اما افرادی که از مواد مخدر سنتی استفاده می کردند از همان ابتدا در چهره ظاهری این افراد اعتیاد مشاهده می شد.

 

وی اضافه کرد: اعتیاد به انواع مواد مخدر در سنین مختلف دیده می شود و کاهش سن اعتیاد موضوعی است که وجود دارد و نباید در موضوع اعتیاد اصل قضیه را پاک کرد چرا که پاک کردن اصل مسئله بسیار خطرناک است اما می توان با آگاه کردن جوانان و نوجوانان و برنامه ریزی برای پیشگیری از اعتیاد اقدامات مهمی را انجام داد.

 

دلیری اظهار داشت: متاسفانه شیشه یکی از مواد مخدری است که به سادگی توزیع می شود که نیاز است نوجوانان را از خطر این ماده بسیار خطرناک آگاه کرد تا دانش آموزان در سن پائین همه فکر و ذهنشان به سمت تحصیل باشد.

 

نتیجه تصویری برای اعتیاد جوانان

"شهاب روزبهانی" رئیس آموزش و پرورش بروجرد افزود: به مناسبت هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب های اجتماعی برنامه های مختلفی از جمله آموزش خانواده و برگزاری جلسات انجام می شود که هدف اصلی از این برنامه ها، آگاه کردن دانش آموزان است.

 

وی نقش دوستان را در اعتیاد موثر خواند و گفت: خانواده ها نیاز است فرزندان خود را کنترل کنند و نسبت به دوستان آنها آگاهی داشته باشند چرا که دوستان معتاد و قرار گرفتن در محیط ناسالم قطعا می تواند بر روی دانش آموزان اثر گذار باشد.

 

روزبهانی تصریح کرد: قرار گرفتن دانش آموزان در محیطی سالم و همچنین برنامه ریزی برای پشگیری از اعتیاد بسیار لازم و ضروری است و با این اقدامات می توان فرزندان را در مسیری سالم و بدون اعتیاد قرار داد.

 

"امین روشن پور" جامعه شناس در این راستا گفت: متاسفانه آمار سازی به موضوع اعتیاد هم نفوذ پیدا کرده و در برخی از موارد دستگاه ها به دنبال پاک کردن صورت مسئله هستند در حالی که تا شناخت و آمار و اطلاعات اولیه نباشد نمی توان اقدامی انجام داد.

 

وی اضافه کرد: به نظر می رسد اجرای برنامه های عملیاتی خاصی برای مبارزه با اعتیاد و پیشگیری از ضعیف است و این عدم برنامه ریزی سبب افزایش اعتیاد می شود.

 

روشن پور نقش آموزش در پیشگیری از اعتیاد را ضروری خواند و افزود: ارائه آموزش های لازم به صورت برنامه ریزی و اجرای برنامه های مختلف می تواند در کاهس اعتیاد و کاهش سن اعتیاد بسیار اثر گذار باشد.

 

به گفته وی دلایل متعددی برای روی آوردن نوجوانان و جوان به اعتیاد وجود دارد که گاهی استفاده از مواد مخدر برای دور شدن از استرس و یا افزایش حافظه و یا مواردی دیگر پیشنهاد می شود اما باید توجه داشت که استفاده از هر نوع مواد مخدر بلایی بزرگ است که سلامتی و زندگی را نابود می کند.

 

باید گفت اعتیاد بیشتر در کمین نوجوانان و جوانان است و با برنامه ریزی، آگاه سازی و ایجاد تفریحات سالم برای این قشر می توان از اعتیاد در امان ماند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

2 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران