سفیرافلاک گزارش می دهد/ محرم در قاب تصویر هنرمند کوهدشتی؛

فریاد تاریخ

فریاد تاریخ
شناسه خبـر : ۱۲۱۱۴ چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹

همزمان با ایام محرم الحرام، نمایشگاهی از عکس های عاشورایی در شهرستان کوهدشت دایر است.

به گزارش سفیر افلاک، عاشورا در طول تاریخ، مفهومی بلند برای بیان آزادگی و حقانیت در بین مردم و هنرمندان بوده و از سوی دیگر آمیختن عواطف و احساسات سرشار انسانی این واقعه‌ی باشکوه را به عمیق‌ترین ارادت‌ها برای خلق آثاری ماندگار تبدیل کرده است.

 

عکس‌‌های عاشورایی دغدغه بی‌شمار عکاس ایرانی است تا سوگواری مردم و آیین‌ها و بزرگترین فداکاری تاریخ را به تماشا بنشینند، گویی که هنوز این روح نیرومند حسین در ذره ذره‌ی تاریخ تنیده شده است.

 

محرم در کوهدشت

 

موسی یگانه یکی از هنرمندان عاشورایی شهرستان کوهدشت است که با برپایی نمایشگاه انفرادی عکس ارادت خود را به این تعالیِ تاریخ به نمایش گذاشته است.

 

موسی یگانه با بیان اینکه نمایشگاه انفرادی فریاد تاریخ، چهارمین نمایشگاه انفرادی اوست، می‌گوید: در نمایشگاه‌های پیش از این با رویکرد اجتماعی به عکاسی پرداخته است.

 

محرم در کوهدشت

 

این عکاس با اشاره به اینکه اولین نمایشگاه او در سال 85 برگزار شده، اظهار کرد: پیش از ورود حرفه‌ای به عکاسی هنرهای دیگری از کاریکاتور، طراحی و نقاشی و هنرهای دستی را نیز تجربه کرده است.

 

محرم در کوهدشت

 

وی عکاسی را دغدغه ی اصلی خود می داند و می‌گوید: آموزش حرفه ای عکاسی را از خانه عکاسان ایران و در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده هنرهای زیبا زیر نظر اساتیدی مانند محمد ستاری، مهران مهاجر و محمدمهدی رحیمیان، یحیی دهقان پور و نجم آبادی گذرانده است.

 

موسی یگانه با اشاره به تدریس عکاسی در دانشکده ی خبر اظهار داشت: عکاسی مستنداجتماعی را با رویکرد و نگاه شخصی خود تجربه کرده است.

 

محرم در کوهدشت

 

این عکاس، نوآوری را یکی از دغدغه های خود در عکاسی دانست و تصریح کرد: نمایشگاه فریاد تاریخ با نقبی به مفاهیم عاشورا و بهره گیری از تکنیک عکاسی نمایشگاه قبلی با عنوان عبور عکاسی شده است.

 

وی با اشاره به اینکه سال شروع عکاسی نمایشگاه از سال 94 بوده، اظهار کرد: سوژه های عکاسی خود را در شهر کوهدشت انتخاب کرده است.

 

محرم در کوهدشت

 

موسی یگانه در جواب این پرسش که چرا شهر کوهدشت را به عنوان سوژه نمایشگاه عکاسی انتخاب کرده، بیان داشت: به عنوان یک عکاس با لوکیشن ها، مردم، به هم ریختگی منظره شهری، بدعتهای آیینی در زادگاه خودم آشنایی داشتم. در کنار اینها این شهر با وجود ظرفیت هایی که دارد، شهری آشفته است و نشان دادن آیین های مردم کوهدشت در ماه محرم، آن گونه که باید اتفاق نیفتاده است.

 

محرم در کوهدشت

این هنرمند با اشاره به تکنیک های عکاسی خود گفت: در نمایشگاه فریاد تاریخ، قصدم محو نشان دادن حرکت و چهره عزادار ها بوده تا ابهام و وهم و از همه مهمتر سوال در ذهن مخاطب ایجاد شود و از سوی دیگر  نمادها و فضای شهری برجسته شوند تا تقابل این دو مفهوم آثار را تقویت کنند.

 

وی ضمن تقدیر از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کوهدشت در پرپایی نمایشگاه فریاد تاریخ اظهار کرد: وظیفه ی هنرمندان ارتقای سطح فکری و معنوی جامعه است.

 

عکس: علیرضا یگانه

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

4 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران