سفیرافلاک گزارش می دهد؛

حال ناخوش 280 هکتار بافت تاریخی و فرسوده بروجرد/ نبض نوسازی و بهسازی کُند می زند

حال ناخوش 280 هکتار بافت تاریخی و فرسوده بروجرد/ نبض نوسازی و بهسازی کُند می زند
شناسه خبـر : ۱۱۹۷۳ چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸

در بروجرد 280 هکتار بافت تاریخی و فرسوده وجود دارد که به دلیل کمبود اعتبارات برای نوسازی و بهسازی این بافت ها، روند کار به کُندی پیش می رود.

به گزارش سفیر افلاک  در شهرستان بروجرد 280 هکتار بافت تاریخی و فرسوده وجود دارد که از این مقدار 219 هکتار سکونتگاه های غیر رسمی است که بیشتر در حاشیه شهر قرار گرفته اما وضعیت این بافت ها حال و روز خوشی ندارد.

 

ساکنانی که در این محلات و بافت ها قرار گرفته چاره ای ندارند جز اینکه وضعیت نامطلوب و رو به تخریب را تحمل و زندگی کنند و توان بهسازی و یا بازسازی را هم ندارند و ممکن است به دلیل عدم ایمنی مشکلاتی رخ دهد.

 

در زلزله سال 85 بود که پایه بسیاری از این منازل در بافت های فرسوده سست شد اما تا کنون اقدامی برای نوسازی و بهسازی صورت نگرفته و این در حالیست که مسئولان عدم اجرای کار را به دلیل نبود اعتبار عنوان می کنند.

نتیجه تصویری برای بافت های فرسوده شهری

 

در شهرستان بروجرد خانه های تاریخی و بناهای ارزشمندی وجود دارد که برخی از آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و هر از چند گاهی با اعتبارات قطره چکانی مرمتی بر روی آنها انجام می شود اما توجه و رسیدگی به بافت های تاریخی و بناهای ارزشمند بسیار ضروری است که گاهی مورد غفلت قرار می گرد.

 

"حجت اله یارمحمدی"رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در گفت و گو با سفیر افلاک گفت: امسال قرار بود طبق تفاهم نامه با سازمان میراث فرهنگی هفت میلیارد تومان اعتبار در بافت های تاریخی بروجرد هزینه شود که تا کنون این اعتبار تخصیص داده نشده است.

 

وی اضافه کرد: در حال حاضر مرمت چند بنا در بروجرد در حال انجام است که اعتبار آنها مربوط به سال گذشته است و مرمت و نگهداری بناهای تاریخی نیازمند اعتبارات است.

 

نتیجه تصویری برای بافت های فرسوده شهری

 

به گفته وی بافت های تاریخی به گونه ای است که با بافت های فرسوده همپوشانی دارند و در بروجرد 83 بنای تاریخی وجود دارد که از این تعداد 33 بنا ثبت ملی شده و 50 بنای تاریخی هنوز ثبت ملی نشده که این بناهای تاریخی در 280 هکتار بافت تاریخی این شهر واقع شده است.

 

 یارمحمدی تصریح کرد: بیش از 100 هزار نفر در بافت های تاریخی بروجرد زندگی می کنند و نیاز است که بافت های تاریخی و بناهای قدیمی حفظ شود.

 

در ادامه "پارسا" رئیس اداره راه و شهرسازی بروجرد افزود: طبق مصوبات ابتدا منطقه دره غریب برای اجرای طرح های مناطق حاشیه ای به عنوان منطقه هدف انتخاب و معرفی شده که بیش از سه میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پنج پروژه در نظر گرفته شده است.

 

وی اضافه کرد: اما در راستای مناطق فرسوده شهری امسال منطقه خوشبین مد نظر است که قرار است اقداماتی در این محله در راستای نوسازی و بهسازی صورت گیرد.

 

پارسا اظهار داشت: برای نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده شهری در صورتی که مالکان توانایی مالی لازم را نداشته باشند تسهیلاتی به آنها پرداخت می شود و اگر تمایل به دریافت تسهیلات هم نداشته باشند یک شرکت خصوصی اعلام آمادگی کرده تا برای بهسازی این بافت ها وارد عمل شود.

 

نتیجه تصویری برای بافت های فرسوده شهری

 

به گفته وی همچنین بازار سنتی بروجرد یکی دیگر از مکان هایی است که در بافت تاریخی شهر واقع شده اما در برخی از قسمت های بازار ایمن سازی ضروری است که برای شروع کار ابتدا از سرای حافظی آغاز شده که اقداماتی مانند رفع خطر، ایمن سازی و بهسازی صورت گیرد که برای این اقدامات 500 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

 

رئیس اداره راه و شهرسازی بروجرد تصریح کرد: بسیاری از قسمت های کاروانسراهای بازار بروجرد نیازمند بهسازی هستند که در برخی از قسمت ها خود مالکان بازار اقدام به نوسازی کرده ولی در مجموع بازار بروجرد نیازمند ساماندهی است.

 

وی بیان کرد: در صورت تامین اعتبارات به موقع می توان در راستای بهسازی و نوسازی بافت های قدیمی اقدامات بهتری را انجام داد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

3 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران