فرصت سوزی ها بلای جان توسعه لرستان

فرصت سوزی ها بلای جان توسعه لرستان
شناسه خبـر : ۱۱۹۶۷ سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۷

عدم زیرساختهای لازم در لرستان از سالهای قبل فرصت سوزی ها که بلای جان اقتصاد و توسعه این استان وبویژه شهرستان الیگودرز شده که باید با توجه وبرنامه ریزی مناسب جبران شوند.

 

به گزارش سفیر افلاک،مشکلات دولت دوازدهم از جمله کمبود منابع مالی و محدودیت صادرات نفت ، رکود کسب و کار، بیکاری، مسکن، توسعه نایافتگی مناطق محروم، مشکلات نظام بانکی، صندوق‌های بازنشستگی، بیمه ها ، بازار بدهی، هدفمندی یارانه‌ها، نظام ارزی، مشکلات فرهنگیان و همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، جذب سرمایه‌گذاری های داخلی و خارجی، بحران آب و محیط زیست، کشاورزی،  تهدیدهای امنیتی و وجود بیش از 70 هزار طرح عمرانی نیمه کاره حوزه‌هایی است که سیاست‌گذاران برنامه و بودجه کشور باید برای بهبود هر کدام از آنها به صورت جدی برنامه‌‌ریزی کنند.

 

 کارشناسان اقتصادی معتقدند دولت‌ها معمولا وقتی با تعدد حوزه‌های پر مشکل مواجه می‌شوند برای فرار از پاسخگویی تلاش می‌کنند از تن دادن به یک برنامه  مدون در کل حوزه اقتصادی شانه خالی کنند، اما به اعتقاد همان کارشناسان ، مشکلات در هر یک از حوزه‌های یاد شده و سایر حوزه‌های اقتصادی به جایی رسیده که برنامه‌گریزی و بی‌توجهی به هر یک از آنها می‌تواند به بحرانی تبدیل شود که کل نظام اقتصادی کشور را تهدید نماید!

 

بر اساس نظرات متخصصان اقتصادی یکی از مهم‌ترین گام‌های دولت برای مواجه بامسائل هر یک از حوزه‌های اقتصادی تن دادن به برنامه‌های توسعه‌ و اسناد بالادستی مانند برنامه ششم توسعه از یک سو و برنامه‌‌ریزی‌های بخشی برای هر یک از این حوزه‌ها از سوی دیگر است.

 

بنابراین برای کاستن از مشکلات گریبانگیر دولت لزوم برنامه‌ریزی برای مواجهه با معضل‌های اقتصادی و توجه به برنامه‌ توسعه ششم توسعه کشور که درآن به مناطق کمتر توسعه یافته توجه شده است یک ضرورت ملی به شمار می رود.

 

اینجاست که خسارات سنگین زمان های از دست رفته ، فرصت سوزی ها برای ایجاد زیرساخت ها و توسعه و پیشرفت در استان لرستان بویژه شهرستان الیگودرز بر همگان روشن می شود.

 

از آنجا که دولت های قبل واقعا توان و منابع مالی مناسب داشتند و سیاست های اقتصادی به شکل امروز بر سرمایه گذاری های مردمی و بخش خصوصی متمرکز نبود و مناطق محروم این فرصت را داشتند تا از مواهب دولت در جهت ارتقاء شاخص های توسعه بهره مند شوند.

 

با کمال تاسف باید اذعان داشت در کنار خدمات مختصر و معمول انجام شده در استان آنچه نصیب الیگودرز شد اجرای عظیم ترین طرح انتقال آب  منطقه در کمترین زمان ممکن به فلات مرکزی ایران بود بدون این که دولت خود را بدهکار مردم این خطه قلمداد کند و طرح یا امتیاز ویژه ای به این دیار اختصاص دهد ؟!

 

اکنون باید منتظر ماند آیا در بودجه 97 کل کشور که  تا 15 آذر ماه سال جاری برای بررسی و تصویب به قوه مقننه و مشخصا کمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق مجلس شورای اسلامی ارسال می شود توجه لازم به رفع پاره ای از محرومیت های تاریخی شهرستان الیگودرز و استان لرستان خواهد شد یا خیر ؟

 

انتهای پیام/

نویسنده : ذبیح اله نوریان

ارسال نظر

5 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران