سفیر افلاک گزارش می دهد/ روایت وقایع عاشورا در نمایشگاهی تجسمی در لرستان؛

روایتِ واقعه

روایتِ واقعه
شناسه خبـر : ۱۱۷۶۴ جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶

جمعی از هنرمندان عاشورایی شهرستان کوهدشت با برگزاری یک نمایشگاه تجسمی واقعه ی عاشورا را با حداقل امکانات روایت کرده اند.

به گزارش سفیر افلاک، نمایشگاه واقعه عاشورا، مجموعه ماکت هایی از روایت واپسین روزهای زندگی پیامبر اکرم و ورود حضرت امام حسین به کربلا (ع) است؛ روایتی که از وقایع روز واقعه پرده برمی بردارد که هنوز هم باید روایت این تاریخ عطش و حزن را در بین مردم جست و جو کرد.

 

نمایشگاه واقعه عاشورا در کوهدشت

 

روایتی که با عشق آمیخته شده و منحصر به یک خیابان یا شهر نیست؛ هر کجای تاریخ را ورق بزنی، روایت های عشق است که خوانده و نوشته شده است. این عشق، روضه ها، حسینیه ها، نذر و نیازها را به نام «ثارالله» دخیل بسته تا هنوز و پس از قرن ها شور حسین، رستاخیزی در عالم بیافریند.

 

نمایشگاه واقعه عاشورا در کوهدشت 

 

یکی از روایت های روز واقعه در انتهای خیابان فردوسی در کوهدشت به نمایش گذاشته شده است. خیابانی که در آن، جمعی از اعضای هیئت سینه زنی طفلان مسلم بن عقیل(ع) با حداقل امکانات واقعه ی عاشورا را روایت کرده اند.

 

در این نمایشگاه چینش وقایع و مسیر حرکت کاروان امام حسین(ع) به ترتیب زمانی صورت گرفته و از یک سال قبل از واقعه ی عاشورا شروع شده و منتهی به شهادت امام حسین(ع) در نینوا شده است.

 

نمایشگاه واقعه عاشورا در کوهدشت 

 

مسئول برگزاری بازسازی واقعه عاشورا در این رابطه به خبرنگار سفیر افلاک می گوید: برای روایت وقایع عاشورا در نمایشگاه از منابع مختلفی از جمله «لهوف»، «مقتل» و «منتهی الامال» استفاده شده است.

 

سیداحمد موسوی با بیان اینکه هیئت سینه زنی طفلان مسلم بن عقیل(ع)  در سال 82 شروع به فعالیت کرده، خاطرنشان کرد: این هیئت جزو 10 هیئت برتر شهرستان کوهدشت و نیز استان لرستان قرار گرفته است.

 

نمایشگاه واقعه عاشورا در کوهدشت 

 

وی با تأکید بر اینکه نمایشگاه واقعه عاشورا از 5 سال گذشته و تاکنون در دهه ی اول محرم دایر است، بیان داشت: اولین روایت نمایشگاه واقعه ی عاشورا در سال 92 بوده است.

 

مسئول برگزاری بازسازی واقعه عاشورا، روایت آغازین نمایشگاه را از واقعه ی عید غدیر دانست و تصریح کرد:  در نمایشگاه امسال روز غدیر، تابوت امام حسن مجتبی و خریداری زمین کربلا توسط امام حسین نیز روایت شده است.

 

نمایشگاه واقعه عاشورا در کوهدشت 

 

سیداحمد موسوی با اشاره به اینکه در انتهای خیابان فردوسی هیچ گونه فضای سبز، امکانات فرهنگی و ورزشی وجود ندارد، اظهار کرد: این نمایشگاه استتقبال شهروندان را به دنبال داشته است.

 

نمایشگاه واقعه عاشورا در کوهدشت 

 

وی با بیان مساعدت ادارات شهرداری، اداره برق و سپاه ناحیه کوهدشت در برگزاری نمایشگاه واقعه عاشورا تأکید کرد: در برپایی نمایشگاه و ساخت ماکت اهالی به صورت خودجوش مشارکت داشتند.

 

نمایشگاه واقعه عاشورا در کوهدشت 

 

مسئول برگزاری بازسازی واقعه عاشورا تأکید کرد: هر کدام از بازدیدکنندگان نمایشگاه می توانند راوی روز عاشورا باشند.

 

سیداحمد موسوی، ساخت ماکت های موجود در نمایشگاه را به صورت دستی دانست و گفت: برگزارکنندگان نمایشگاه واقعه ی عاشورا در کوهدشت، توانایی روایت زندگی ائمه ی اطهار و مناسبت های دینی و ملی را دارند.

 

نمایشگاه واقعه عاشورا در کوهدشت 

 

وی ابعاد ساخت هر آدمک نمایشگاه را 50 در 60 سانتی متر دانست و اظهار کرد: تا جایی که اطلاع داریم در استان لرستان نظیر این نمایشگاه و روایت کربلا وجود ندارد.

 

نمایشگاه واقعه عاشورا در کوهدشت 

 

روایت سیداحمدموسوی از عاشورا تمام می شود؛ حالا «یاحسین، یاحسین»هایی است که در چهارستون نمایشگاه پیچیده. کودکان ردیف شده‌ و سینه می‌زنند. با چشم‌هایی که خیس نوحه خوانی است و دست هایی که تا آسمان به دخیل رفته و زیارت کربلا را می طلبد.

 

گزارش: فاطمه نیازی

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

4 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران