قائم مقام وزیر کشور:

سالیانه 40هزارنفر از تصادفات رانندگی معلول می شوند

سالیانه 40هزارنفر از تصادفات رانندگی معلول می شوند
شناسه خبـر : ۱۱۴۰۲ چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴

قائم مقام وزیر کشور گفت: در سال بین 450 هزار تا 500 هزار نفر فقط مصدوم تصادفات رانندگی داریم که حدود 40 هزار نفر از آنها معلول می‌شوند.

به گزارش سفیر افلاک ، تقی رستم وندی، قائم مقام وزیر کشور ظهر امروز در  جلسه کارگروه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد،گفت:ستاد مبارزه با مواد مخدر سال 83 برای نخستین بار در رابطه با لطمات اقتصادی مقوله اعتیاد تحقیقی انجام داد که براساس آن مقوله اعتیاد معادل 10 هزار میلیارد تومان لطمات اقتصاد مستقیم و غیر مستقیم به کشور وارد می‌کند.

 

وی افزود: در جدیدترین تحقیقات که سال گذشته انجام شد و نتایج آن امسال تا حدودی  به شکل غیر رسمی اعلام شد نشان می دهد لطمات اقتصادی اعتیاد به کشور  از سال 83 تاکنون حدود 17 تا 18 برابر افزایش یافته است.

 

قائم مقام وزیر کشور با بیان این که اعتیاد حدود 16 درصد تولید ناخالص ملی کشور خسارت مستقیم و غیر مستقیم  به اقتصاد کشور وارد می کند،اظهار داشت: در حوزه تصادفات  رانندگی و جاده ای از10 سال پیش تاکنون تلفات جاده‌ای کشور به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده به طوری که 10 سال پیش جاده‌های کشور حدود 27 هزار نفر کشته می داد ولی  درسال95این تلفات را به زیر 16 هزار نفر کاهش دادیم.

 

رستم وندی یادآورشد: خسارت وارده تصادفات جاده‌ای کشور، هشت درصد تولید ناخالص ملی  است و در سال بین 450 هزار تا 500 هزار نفر فقط مصدوم تصادفات رانندگی داریم که حدود 40 هزار نفر از آنها معلول می‌شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر به مقوله آسیب‌های اجتماعی در نقاط محروم و محلات حاشیه نشین توجه نشود نارضایتی‌های اجتماعی بروز پیدا می کند که بحران های سیاسی امنیتی را در پی دارد.

 

به گفته وی دریچه سوم آسیب‌های اجتماعی بحث  های انسانی و اخلاقی است که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است و در جلسات چهار گانه آسیب‌های اجتماعی مطرح کردند وبرای کاهش آسیب های اجتماعی مسئولان نظام را بسیج کردند و باعث ایجاد یک انگیزه خوب و عزمی جدی در سطح مدیریت کشور شده است.

 

قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی با اشاره به کاهش 10 درصد پرونده های مرتبط با دعاوی خانواده در سال 95گفت: از سال 90 شاهد افزایش دعاوی خانواده در کشور بودیم اما  سال 95 این منحنی دعاوی خانواده در کشور رو به پایین آمد و برای نخستین بار نسبت به پنج سال گذشته شاهد نزول نمودار دعاوی خانواده بودیم.

 

رستم وندی  با بیان این که بیش از 95درصد آمار طلاق تواقی است،اظهار داشت: براساس آمار رسمی قوه قضاییه سال 95 یک درصد طلاق توافقی در کشور کاهش پیدا کرد و در حوزه خشنونت سال 95 ، 15 درصد نزاع  و شرارت و  7 درصد  قتل کاهش پیدا کرده است.

 

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری اردیبهشت 95 کلید واژه ای به عنوان اقدام فوق العاده به کار بردند و گفتند ما باید  زمان را در حوزه آسیب های اجتماعی  کوتاه کنیم یعنی غفلت دو دهه گذشته را  باید با خرید زمان جبران کنیم.

 

قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی  گفت: سال گذشته6استان به عنوان پایلوت انتخاب شد و امسال قرار است این کار در کشور فراگیر شود و در چارچوب طرح نماد بحث آموزش و پیش گیری در نظام آموزشی متمرکز شود.

 

به گفته وی  در حوزه حاشینه نشینی براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی 83درصد سکونت گاه های غیررسمی دیگر غیررسمی نیستند که ایجاد و راه اندازی دفاتر تسهیل گری با تقویت بعد اجتماعی در محلات حاشیه نشین به عنوان راهکار اصلی در این بازه زمانی  باید در نظر گرفته شود.

 

 رستم وندی عنوان کرد: یک اعتبار ویژه از اعتبارات آسیب های اجتماعی برای ایجاد دفاتر تسهیل گری با تقویت رویکرد اجتماعی و جلب مشارکت اجتماعی باهدف اصلاح وضعیت اجتماعی برای 10استان از جمله استان  لرستان در نظر گرفته شده است.

 

وی گفت: با راه اندازی سامانه ثبت طلاق در استان خراسان رضوی در سال 95 هشت درصد آمار طلاق کاهش پیدا کرده و در استان البرز 16تا 17درصد رشد طلاق کاهش پیدا کرده که عدد قابل توجهی است.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

4 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران