ضرورت زیباسازی مبلمان و فضای شهری دورود

ضرورت زیباسازی مبلمان و فضای شهری دورود
شناسه خبـر : ۱۱۰۷۶ سه شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۱

دورود به عنوان یکی از پرجمعیت ترین شهرهای لرستان را می‌توان از جهات مختلف سرمایه ای عظیم برای استان دانست ولی بی‌مهری مسئولان به سرمایه‌های آن تاکنون تبعات بدی را در پی داشته است.

به گزارش سفیر افلاک؛ بی مهری ها به ظرفیت های فراوان این شهرستان در حالی رخ می دهد که خیلی از شهرها و کشورهای دنیا، با تکیه بر صنعت‌های مختلفی همانند گردشگری، کارخانه‌های تبدیلی، کشاورزی و تولیدهای متناسب با داشته‌های همان شهر و دیار نقش بسیار مهمی را در رونق گردش مالی و اقتصاد ایفا می‌کنند.

 

اینک که چند روزی از آغاز به کار شورای پنجم می گذرد توجه به موضوعات مختلف شهر از جمله مبلمان شهری، خدمات شهری، طراحی شهری و سیمای شهر و اقدام عملی در این راستا نقش بسزایی می‌توانند در هویت بخشی به شهر داشته باشد که امیدواریم اعضا شورا با بررسی ابعاد مختلف این موضوع در پی جبران کاستی های گذشتگان باشند.

 

 

نقش مبلمان شهری در خدمات رسانی به شهروندان امری بدیهی است و نزد مسئولان امر و کارشناس شهری حفظ هویت و زیبایی منظر شهری از اهمیت بالایی برخوردار است و از طرفی هجوم بی‌رویه و بدون حساب و کتاب جمعیت از روستاها به شهرها به دلیل نیاز به خدمات شهری، باعث به وجود آمدن سیمای نامناسب و اغتشاش در هویت و کالبد شهری می‌شود و گاهاً می‌بینیم که مبلمان، هویت و زیبایی شهر قربانی نیازهای مقطعی و نسنجیده روزمره شده است.

 

بنا بر این، مبلمان شهری بویژه در شرایط اقلیمی دورود برای زیباسازی، آراستگی و شادابی شهری بوده، و می‌تواند بسیاری از دغدغه‌های روحی و جسمی زندگی شهری را تعدیل کند. طراحی مبلمان شهری در راستای ارتقا سطح کیفی زندگی شهرنشینی است، و عدم توجه به مبلمان شهری نمی‌توان شهری پویا و فعال داشت.

 

لذا دود بی‌توجهی به مبلمان اندک، فضای سبز پارک‌های فعال، عدم سطل‌های زباله، وضعیت نامناسب و عدم سرویس‌های بهداشتی عمومی در سطح شهر با توجه به شرایط اشتغال‌زایی در جذب توریست و توسعه شهری، به چشم شهروندان و مهمانان شهر می‌رود.

 

مهرنوش صحرایی کارشناس روانشناسی معتقد است: نقش مبلمان شهری خوب باعث غلبه بر شرایط اقلیمی نامساعد شهرها، مشکلات روحی، فشارعصبی و استرس زندگی شهری می‌شود و از طرفی زندگی شهرنشینی روزمره در دورود با وجود انواع فشارهای عصبی و روحی بدون جذابیت بوده، و به همین دلیل امکانات زیباسازی شهری در این شرایط برای نشاط روح اهمیت دارد.

 

با توجه به حقوق شهروندان در راستای سطح کیفی زندگی شهرنشینی، عدم چراغ راهنما در محل خط کشی عابرپیاده، حفر محل عبور عابر پیاده برای تاسیسات شهری، کف‌های لغزنده و سست، مشخص نبودن حریم پیاده‌روها در عین حال چنین خلاء‌هایی در فضای شهری به وضوح دیده می‌شود که انتظار می رود شهردار و اعضای شورا احتمام لازم به منظور برطرف کردن کاستی ها را داشته باشند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

9 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران