استاد دانشکده اقتصاد الزهرا (س):

دولت در تسخیر سرمایه داری رفاقتی است

دولت در تسخیر سرمایه داری رفاقتی است
شناسه خبـر : ۱۰۸۲۶ سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳

استاد دانشکده اقتصاد الزهرا (س) با بیان اینکه برنامه وزرا معرفی شده است،بیشتر کپی و حرف های تکراری  ئزرای قبل است، گفت:دولت کماکان در در تسخیر اقتصاد  رانتی و سرمایه داری رفاقتی است.

به گزارش سفیر افلاک حسین راغفر، استاد دانشکده اقتصاد الزهرا (س) گفت: اولین نگرانی نگرش به اقتصاد است که منبعث از سه گروه در ساختار قدرت یعنی قوای مجریه، مقننه و بخش خصوصی است اما آنچه که قربانی می شود منافع مردم خواهد بود دولت تسخیر شده کماکان،اقتصاد رانتی و سرمایه داری رفاقتی را اعمال می کند.

 

به گفته راغفر گزارش ها و برنامه های وزرا هیچ کدام به اصلی ترین مشکلات اقتصادی  کوچکترین عنایتی نداشته است و دارای سه اشکال اساسی است  که اشکال اول آن است که سرمایه تجاری و مالی بر سیاست های اقتصادی سلطه داردیعنی سرمایه های سرمایه صاحبان نفوذ هستند و برنامه ها را تعیین می کنند.

 

وی دومین عامل را توزیع فروش نفت بین اصحاب قدرت و ثروت دانست و گفت: پاسخی به شیوه توزیع غلط وجود ندارد و سومین عامل نیز آن است که نقش کار ، خلاقیت، سخت کوشی وکسب در آمدهای اصلی کشور نادیده گرفته شده،اقتصاد از منابع طبیعی تغذیه می کند در شرایطی که گلوگاههای اقتصادی  دست صاحبان قدرت است با این حال همواره در معرض تهدیدهای خارجی قرار داریم.

 

مسئولیت حوزه نفت در یک سوم عمر انقلاب در اختیاز یک نفر بوده است.

 

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) با طرح این سوال و ابهام که گفته می شود که یزرگترین قدرت دولت فروش نفت بوده است ، تاکید کرد: چه قدرتی که با شروع تحریم ها توانستیم در چاهای نفت را ببندیم اما دوباره باز شده و رشد اقتصادی ناشی از نفت است آیا این هنرمندی دولت است؟ وزیرنفت دولت یازدهم سه دوره در طول انقلاب اسلامی مسئولیت داشته و مسئولیت حوزه نفت در یک سوم بعد از انقلاب یک نفر بوده است و باز هم ناتوان   ارئه مقدماتی ترین مسائل به این حوزه هستیم.

منبع: روزنامه افکار

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

5 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران