مدیرجهادکشاورزی پلدختر:

پلدختر قطب تولید انجیر سیاه در کشور است/ کم آبی 400هکتار باغات انجیر جنوب لرستان را در آستانه نابودی قرار داد

پلدختر قطب تولید انجیر سیاه در کشور است/ کم آبی 400هکتار باغات انجیر جنوب لرستان را در آستانه نابودی قرار داد
شناسه خبـر : ۱۰۷۸۴ شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱

مدیرجهادکشاورزی پلدختر گفت: شهرستان پلدختر با داشتن ظرفیت 33درصدی تولید انجیر در کشور دارای رتبه اول تولید این محصول است.

میرزا محمد مرادی، مدیر جهادکشاورزی پلدختر در گفتگو با خبرنگار سفیر افلاک با اشاره به اینکه پلدختر قطب تولید انجیر سیاه در کشور است اظهار داشت: پلدختر به دلیل شرایط آب وهوایی مناسب وخاک حاصلخیز دارای ظرفیت عظیمی برای تولید انجیر سیاه می باشد.

 

وی بیان کرد: 33 درصد انجیر سیاه آبی کشور در لرستان تولید می شود که از این لحاظ پلدختر رتبه اول را در تولید این محصول دارد.

 

مرادی با بیان اینکه برداشت انجیر سیاه در پلدختر از نیمه دوم تیرماه آغاز و تا پایان شهریور است افزود:92درصد انجیر سیاه تولیدی لرستان به پلدختر اختصاص دارد که این خود یک رکورد محسوب می شود.

 

مدیرجهادکشاورزی پلدختر با بیان اینکه انجیر سیاه پلدختر دارای مرغوبیت وکیفیت عالی است تصریح کرد: این محصول حدود یک‌ ماه زودتر از سایر مناطق کشور رسیده و وارد بازار می‌شود و این موضوع موجب افزایش متقاضیان شده است.

 

وی با اشاره به اینکه انجیر سیاه پلدختر می تواند به سایر کشورهای دنیا صادر شود، ادامه داد: نبود صنایع تبدیلی و با توجه به فساد پذیری بودن این میوه هنوز امکانات مورد نیاز برای تحقق این امر در شهرستان به وجود نیامده است.

 

مرادی اضافه کرد: جهاد کشاورزی حدود 50 میلیارد ریال برای ساخت زیر ساختهای باغداران انجیر این شهرستان هزینه کرده است. 

 

این مسئول با بیان اینکه سطح زیر کشت باغات انجیر سیاه در این شهرستان هزار و 350 هکتار است، یادآورشد: یک‌هزار هکتار از این باغات بارور هستند  که بیشترین باغات شهرستان در منطقه زیودار ، سرنجه و بن لار بخش معمولان می باشد.

 

وی تاکید کرد: میزان تولید سالانه انجیر سیاه در شهرستان پلدختر 20 هزار تن است که رتبه اول تولید این محصول در استان و کشور به این شهرستان اختصاص دارد.

 

مدیر جهادکشاورزی اذعان داشت: به دلیل کم آبی رودخانه مادیان رود حدود400هکتار از درختان 30ساله انجیر پلدختر در آستانه نابودی قرار گرفتند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

2 + 4 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران