به بهانه اکران تازه ترین اثر مهران مدیری؛

نمایشی از هوش و دغدغه یک کارگردان در ساعت5عصر

نمایشی از هوش و دغدغه یک کارگردان در ساعت5عصر
شناسه خبـر : ۱۰۶۵۷ سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۶

فیلم ساعت 5 عصر را باید دید چرا که علاوه بر آنکه نام مهران مدیری بر آن است، بلکه فیلمی است که هوش و دغدغه او را به نمایش می گذارد.

به گزارش سفیر افلاک تنها نام مهران مدیری کافی است که بر روی یک فیلم نقش ببندد تا آن فیلم پرفروش شود. ساعت 5 عصر یکی از همان فیلم هاست که نام مدیری به جهت کارگردانی و بازیگری اثر پرفروش می شود.

 

این فیلم که به تازگی در سینماهای شهر کرمانشاه نیز در حال اکران است، اولین فیلم سینمایی مهران مدیری است که او کارگردانی اش را بر عهده دارد؛ البته مدیری سابقه بازیگری در فیلم های سینمایی دیگری مانند "دایره زنگی" و "همیشه پای یک زن در میان است" را داشته اما اولین تجربه او به عنوان کارگردان یک اثر سینمایی جذابیت دیگری است که به فیلم ساعت 5 عصر بخشیده است.

 

بدون شک اولین سوال کسانی که با مهران مدیری آشنایی دارند این است که آیا ساعت 5 عصر یک فیلم طنز مانند سریال های اوست. آیا این فیلم از جنس شب های برره، در حاشیه، پاورچین و ... است. در پاسخ باید گفت خیر. ساعت 5 عصر تجربه یک فیلم تازه از اوست.

 

7458888

 

در این فیلم هر چند برخی از صحنه ها موجب خنداندن بیننده می شود اما اصل فیلم را نمی توان طنز دانست. اتفاقاتی که برای مهرداد پرهام (سیامک انصاری) می افتد هر چند در ظاهر ممکن است خنده دار باشد اما در پس آن خنده ای نیست؛ برعکس تمامی سکانس ها یکی پس از دیگری بیننده را به فکر فرو می برد که چرا این اتفاقات در اینجا در حال رخ دادن است.

 

او شهر به هم ریخته ای را به نمایش می گذارد که انسان ها به هم رحم نمی کنند. شهری که معدود انسان های باوجدانی را در آن می بینی که با هم لج نمی کنند، به قوانین احترام می گذارند و به هم اعتماد می کنند.

 

اغراق در فیلم

یکی از نکات مهم در این فیلم اغراق در نمایش صحنه هاست. اغراق در شلوغی بیمارستان، مراسم تشییع یک هنرمند، دعوا در یک ساختمان مسکونی و ... . این موضوع باعث می شود که شهری که داستان زندگی مهرداد پرهام در آن روایت می شود کمی خیالی به نظر بیاید.

 

8877744

 

اگر قبول کنیم که هدف کارگردان از اغراق، نمایش ویژه این اتفاقات در جامعه است به طوری که برای بیننده جلب توجه کند، می توان اغراق را در فیلم قبول کنیم.

 

فیلمی که دغدغه دارد

 بیننده از اولین اتفاقاتی که در فیلم برای پرهام می افتد متوجه می شود که نمایش آن ها با دغدغه خاصی بوده است. البته این را می توان از شخصیت مهران مدیری در دیگر تولیدات او نیز متوجه شد. او همواره سعی کرده است که موضوعات اجتماعی را در آثار خود به نمایش بگذارد.

 

باید گفت که همین دغدغه مند بودن یکی از نکات مثبت فیلم است.

 

در پایان باید گفت که فیلم ساعت 5 عصر را باید دید چرا که علاوه بر آنکه نام مهران مدیری بر آن است، بلکه فیلمی است که هوش و دغدغه او را به نمایش می گذارد. هر چند که در ظاهر با فیلم های طنز و اجتماعی سینمای امروز تفاوت دارد اما این تفاوت باعث نشده است که ارزش کار او کاسته شود.

منبع: مرصاد

انتهای پیام/

ارسال نظر

6 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران