به دلیل برداشت های غیر مجاز آب و تغییر کاربری؛

نفس تالاب بیشه دالان بروجرد به شماره افتاد/ تالاب هایی که هر روز آب می روند!

نفس تالاب بیشه دالان بروجرد به شماره افتاد/ تالاب هایی که هر روز آب می روند!
شناسه خبـر : ۱۰۶۴۹ چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵

تالاب بیشه دالان طی سال های اخیر به دلیل برداشت های غیر مجاز آب برای کشاورزی و تغییر کاربری اکنون در وضعیت نامطلوبی قرار گرفته و ادامه این روند تالاب را به کویر تبدیل می کند.

به گزارش سفیر افلاک  تالاب بیشه دالان یکی از تالاب های مهم استان لرستان است که در 15 کیلومتری جنوب شرقی بروجرد و در دشت سیلاخور قرار دارد، مساحت این تالاب حدود 900 هکتار بوده که امروز به 300 هکتار کاهش یافته است.

 

عدم نظارت ها سبب شده تا افراد سود جو از این تالاب برداشت های غیر مجازی داشته باشند و طی سالها مساحت این تالاب حدود 600 هکتار کاهش یابد، به نظر می رسد کاهش سطح این تالاب و برداشت های غیر مجاز آنچنان مهم نیست که متولیان و مسئولان مربوطه نسبت به این تالاب بی تفاوت هستند و واکنشی نشان نمی دهند.

 

نتیجه تصویری برای تالاب بیشه دالان بروجرد

 

برداشت های بی رویه آب تالاب بیشه دالان برای کشاورزی تهدید است که متاسفانه هر ساله بیشتر می شود، آب این تالاب گاهی برای انواع کشت محصولاتی مانند برنج استفاده می شود که به دلیل نبود نظارت کافی این رویه ادامه دارد.

 

تصرف های غیر قانونی و برداشت های غیر مجاز آب تهدیدی جدی برای بیشه دالان بروجرد است که سبب شده هر روز این تالاب آب رود و نفس آن به شماره افتاده و این تنها یک طرف قضیه است و از سویی ورود سموم و فاضلاب ها جان این تالاب را به مرگ تهدید می کند.

 

نتیجه تصویری برای تالاب بیشه دالان بروجرد

 

در حالی که حدود 120 نوع انواع پرنده در این تالاب زندگی می کنند و در فصل زمستان و تابستان نیز بیش از 26 گونه پرنده مهاجر در این تالاب حضور می یابند اما بی توجهی به این تالاب همچنان ادامه دارد.

 

در ادامه "مصطفی مصطفی وند" رئیس محیط زیست بروجرد با اشاره به وضعیت نامطلوب تالاب بیشه دالان بروجرد گفت: برداشت های غیر مجاز آب از این تالاب و تغییر کاربری ها سبب شده تا این تالاب در حال تبدیل شدن به کویر شود.

 

وی اضافه کرد: برخی از کشاورزان برای برنج کاری از آب تالاب استفاده می کنند که ضربه سختی به این تالاب وارد می کند و استفاده طولانی مدت از آب تالاب بیشه دالان برای منافع کوتاه مدت و شخصی سبب می شود تا وضعیت تالاب روز به روز بدتر شود.

 

نتیجه تصویری برای تالاب بیشه دالان بروجرد

 

مصطفی وند اظهار داشت: سند تالاب بیشه دالان بروجرد هم اکنون در مالکیت منابع طبیعی است و اگر این سند به محیط زیست واگذار شود می توان در بحث جلوگیری از تصرف ها و برداشت های غیر مجاز اقدام کرد.

 

به گفته وی در حال حاضر محیط زیست نظارت و بازرسی هایی را برای جلوگیری از صید و شکار پرندگان در این تالاب انجام می دهد اما در صورتی که همه وظایف به محیط زیست واگذار شود می توان اقدامات بیشتری کرد و از نابودی این تالاب جلوگیری کرد.

 

رئیس محیط زیست بروجرد تصریح کرد: اگر حقابه تالاب بیشه دالان رعایت نشود، آبزیان رو به نابودی می روند و حیات وحش و پرندگان در معرض انقراض قرار می گیرند.

 

تصویر مرتبط

 

وی بیان کرد: نیاز است که هر چه سریعتر تالاب بیشه دالان تعیین تکلیف شود و بیش از این از وسعت تالاب کاسته نشود.

 

به هر ترتیب با توجه به این که این تالاب زیستگاه پرندگان مهاجر بوده و جانوران و پرندگان بومی هم در این تالاب وجود دارد نیاز است نظارت هایی صورت گیرد و خطر مرگ از سر این تالاب به دلیل برداشت های غیر مجاز کنار رود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

6 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران