سفیرافلاک گزارش می دهد؛

دود قلیان نفس پارکهای بروجرد را گرفت/ وقتی تفرجگاه ها پاتوق قلیان کشیدن می شود!

دود قلیان نفس پارکهای بروجرد را گرفت/ وقتی تفرجگاه ها پاتوق قلیان کشیدن می شود!
شناسه خبـر : ۱۰۵۳۹ دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳

این روزها در بسیاری از تفرجگاه های بروجرد قلیان هایی دیده می شود که دست به دست می چرخد، دود غلیظ این قلیان ها نفس پارکها را هم گرفته و بسیاری از جوانان و نوجوانان برای قلیان کشیدن به پارکها می روند.

به گزارش سفیر افلاک این روزها با توجه به فصل گرما و اوقات فراغت، بیشتر خانواده ها ترجیح می دهند چند ساعتی را در کنار اعضای خانواده در تفرجگاه ها سپری کنند و از هوای پاک، تمیز و خنک این مکانها استفاده کنند.

 

این در حالیست که مسافرت های ایام تابستان هم روز به روز بیشتر می شود و بیشتر مسافران تمایل دارند مدتی در پارکها استراحت کنند اما با ورود به هر یک از پارکها و بوستان ها آنچه در نگاه اول خودنمایی می کند قلیان هایی است که دست به دست می چرخد.

 

نتیجه تصویری برای قلیان در پارک

 

متاسفانه چند سالی است که قلیان در بین برخی از جوانان به عنوان تفریح باب شده، در بسیاری از بوستان ها گروه هایی از جوانان دیده می شود که گرداگرد هم نشسته و دست به دست قلیان را می چرخانند، دود غلیظ قلیان را از بینی و دهان خود پس می دهند و از این لحظه ها به عنوان تفریح استفاده می کنند.

 

به هر قسمت پارک که می روی، تنوعی از بوی تنباکوهای میوه ای به مشام می رسد که بسیاری از جوانان و برخی از خانواده ها استفاده می کنند در حالی خطر استفاده از قلیان چند برابر دود سیگار است.

 

دود استفاده از قلیان در پارکها و تفرجگاه ها نه تنها برای فرد مصرف کننده مضر است بلکه سلامتی اطرافیان را هم تهدید می کند که استفاده از قلیان خصوصا در بین نسل جوان نگرانی های را ایجاد کرده که عادت امروز جوانان شده است.

 

نتیجه تصویری برای قلیان کشیدن در پارک

 

همه این موارد در حالیست که در اکثر بوستان ها و پارکها محل هایی برای عرضه قلیان دایر شده و هر نوع قلیان با طعم تنباکو میوه ای وجود دارد که به نظر می رسد نظارت بر فعالیت این مراکز ضعیف است.

 

یکی از برنامه هایی که چند سال است مطرح می شود اما اجرا نمی شود بوستان های بدون دخانیات است که تا کنون این امر در بروجرد موفق نبوده و پارکی وجود ندارد که دخانیات و قلیان در آن عرضه نشود.

 

"فریدون گودرزی" رئیس مرکز بهداشت بروجرد در این راستا گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون 159 عدد قلیان در بروجرد کشف و ضبط شده که بیشتر قلیان ها مربوط به سفره خانه ها بوده  و در همین راستا پنج سفره خانه غیر مجاز هم پلمپ شده است.

 

نتیجه تصویری برای قلیان در پارک

 

وی اضافه کرد: پارک های بدون دخانیات برنامه ای بود که با اجرای آن حداقل یک پارک بدون دود قلیان و سیگار باشد تا خانواده ها بتوانند از هوای پاک و تمیز آن استفاده کنند اما متاسفانه اجرای این برنامه در دستور کار قرار گرفت ولی اجرا نشد.

 

گودرزی تصریح کرد: اجرای این گونه برنامه ها نیاز به تلاش و همکاری دارد که تا کنون در راستای پارک بدون دخانیات در بروجرد اقدامی صورت نگرفته است.

 

به گفته وی تعداد مراکز ترک دخانیات امسال از یک مرکز به سه مرکز افزایش یافته و تلاش می شود تا جوانان را از خطرات و مضرات مواد دخانیات آگاه کرد تا به سمت و سوی این مواد دخانی نروند چرا که گاهی همین استفاده از قلیان ممکن است سبب شود تا فرد آرام آرام به سمت استفاده از مواد مخدر برود.

 

نتیجه تصویری برای قلیان کشیدن در پارک

 

با همه این تفاسیر متاسفانه مصرف قلیان در بین نوجوانان و جوانان و افراد کم سن و سال رواج یافته که نیاز است متولیان و مسئولان مربوطه با برنامه ریزی و اجرای برنامه های درست  شرایطی را فراهم کنند تا جوانان به سمت تفریحات سالم گرایش پیدا کنند و از خطرات دخانیات آگاه شوند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

8 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران