بعد از تعطیل کردن كارخانه فارسيت نوبت به سيمان دورود رسید

بعد از تعطیل کردن كارخانه فارسيت نوبت به سيمان دورود رسید
شناسه خبـر : ۱۰۴۴۸ دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱

اظهار نظرهای مسئولان مختلف لرستان از تعطیلی کارخانه سیمان دورود خبر می‌دهد.

به گزارش سفیر افلاک؛ سه سال قبل از تأسيس ايران خودرو، صنعتي در دامنه زاگرس متولد شد، روزي كه مهندس منوچهر سالور (پدر صنعت سيمان ايران) وارد دورود شد؛ شايد به انتخاب خود براي ايجاد كارخانه سيمان در كنار معادن بي پايان خدادادي باليد، او كه مهندسي متعهد بود با انتشار كتابهاي مذهبي( قبل از انقلاب ) و ترجمه برخي از آثار به زبان انگليسي آوازه صنعت سيمان دورود را تا اقصي نقاط دنيا كشاند.

 

زندگي مردم شهر در آن روزها پيوند ناگسستني با اين ماده چسبنده و قدرتمند داشت و اقتصاد مردم دورود بر مدار سيمان مي گشت.

 

انقلاب شد و بعد از آن جنگ تحميلي باعث ويران شدن برخي از زير ساخت هاي كشور شد؛ در اين برهه، كارگران شريف و متخصصين كارخانه سيمان دورود به صورت شبانه روزي تلاش كردند تا سنگرها، پل ها، جاده ها و زيرساخت ها سرپا بمانند، به طوري كه بارها و بارها كارخانه بمباران شد و شهداي زيادي از اين صنعت تقديم ايران عزيز شد.

 

بعد از جنگ در دوران سازندگي، سيمان دورود يكي از محوري ترين صنايع مادر براي ساختن دوباره كشور شد.

 

 

اين بار سدها ساخته شد، بخاطر نوع و جنس مرغوب اين ترکیب مصالح آهکی، رس، سیلیس و اکسیدهای معدنی در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد براي ايجاد چاه هاي نفت، سفارش ها داده شد.

 

شهرهاي مختلف و مناطق مهم كشور با كمك سيمان دورود جان دوباره ايي گرفتند و به راه افتادند.اين بار قلب سيماني در دورود تپيد تا خون در رگ هاي ايران جاري شود و زندگي در سراسر كشور جريان يابد.ولي متأسفانه امروز با بي تدبيري، اين تاريخچه صنعت ايران و قطب اقتصادي لرستان به كام مرگ فرو كشيده مي شود.

 

مسؤلان به جاي اينكه به فكر نوسازي و مرمت كارخانه سيمان باشند و با ايجاد فاز چهارم، دوباره اقتصاد و بازار شهر را رونق ببخشند، هر چند وقت يك بار بر پيكر نيمه جان اين صنعت  شوكي را وارد مي كنند و گويي اصلا به عواقب تعطيلي اين صنعت بعد از تعطيلي فارسيت و پايان فولاد و چدن و نفس هاي اخر كارخانجات سنگ دورود نمي انديشند.

 

مسئولان استاني بجاي گرو كشي كمي هم به فكر مردم بقيه شهرها باشند،براي ايستادن شهر، نياز به مسئولان هوشيار و بيدار داريم؛شايد امروز نوبت ديگر صنايع باشد تا دِين خود را به اين شهر و صنعت ادا نمايند.

 

روح اله لک علی آبادی

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

1 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران