کارشناس مسائل خانواده در گفت وگوی تفصیلی با سفیرافلاک:

عفاف و حجاب یک جهاد اخلاقی است- امر به معروف و نهی از منکرمهم ترین اقدام فرهنگی در تقابل با بی حجابی

عفاف و حجاب یک جهاد اخلاقی است- امر به معروف و نهی از منکرمهم ترین اقدام فرهنگی در تقابل با بی حجابی
شناسه خبـر : ۱۰۳۹۱ چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹

کارشناس حوزه عفاف و حجاب گفت:حجاب،امری انسانی و فطری است که جهادی اخلاقی می طلبد و زن و مرد نمی شناسد.

زهرا یاری؛ کارشناس حوزه خانواده و اجتماع در گفت و گوی تفصیلی با سفیر افلاک   پیرامون مباحث عفاف وحجاب ، ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای صدر اسلام تاکنون بالاخص شهیدان راه حجاب اسلامی گفت: شهدای حجاب وعفاف یکی از پایه های اساسی و مهم مراقبت از صیانت حریم خانواده در بحث حفظ حجاب و عفاف بوده اند.

 

وی با انتقاد از تفکرات برخی افراد که حجاب  را امری  فردی می دانند اظهار داشت: این دسته از افراد دارای ضعف فرهنگی در درون خانواده هستند که البته ضعف فرهنگی خانواده به فقر فرهنگی جامعه و معرفی نکردن یک الگوی صحیح به آن ها از طرف مسئولین امرِ صیانت از حجاب و عفاف برمی گردد.

 

یاری ادامه داد: ما باید بهترین و موفق ترین الگوهای حجاب اسلامی را در داخل کشورعزیزمان ایران که عنوان صادر کننده ی اسلام را دارد به نسل جوان امروز که بعضاً تفکرات اشتباهی در رابطه با معقوله ی فردی بودن امر حجاب و پوشش دارند معرفی کنیم.

 

زهرا یاری،کارشناس حوزه خانواده

 

وی با بیان این که حجاب و عفاف از حدود الهی است و حقوق خداوند متعال محسوب می شود تأکید کرد: حجاب و عفاف کامل کننده دین الهی است و حجاب یک حقِ شخصی و خصوصی نیست؛ چراکه همان بی حجابی و بی حیایی یک فرد می تواند آرامش و امنیت را از یک خانواده و هم چنین در گذر زمان از یک جامعه سلب می کند.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی در رابطه با آثار مخرب و زیانبار بدحجابی گفت:بین کسی که حجاب را رعایت می نماید با کسی که بی حجاب و بدحجاب است تفاوت هایی وجود دارد و همین امر خود اثرات خوب و بد این معقوله فرهنگی را مشخص می کند.

 

وی افزایش آمار طلاق، سردشدن روابط خانوادگی ، عدم آزادی و امنیت زن، همچنین فروپاشی شخصیت زن را از جمله آثار زیانبار بی حجابی در سطح اجتماع عنوان کرد.

 

این فعال فرهنگی با اشاره به این که حجاب هر فرد بیانگر شخصیت درونی و ظاهری اوست خاطرنشان کرد: تحکیم بنیان خانواده،افزایش ازدواج جوانان،ایجاد امنیت روح و روان مواردی چند ازاثرات عالی رعایت حجاب در جامعه است.

 

زهرا یاری کارشناس عفاف و حجاب

 

 یاری تأکید کرد: تمامی افراد چه بی حجاب و چه با حجاب باید در حجابشان هنر مدیریت و کنترل مهار جنسیت را در خود تقویت نمایند تا شیطان را از خود دور نمایند چراکه حجاب یک امری انسانی و فطری است که جهادی اخلاقی می طلبد و زن و مرد نمی شناسد.

 

وی با اشاره  به حوادث تاریخی مردم از کشف حجاب در رژیم پهلوی تا روزهای آخر آن و اوائل پیروزی انقلاب اسلامی که افراد داوطلبانه به سمت حجاب می رفتند یادآور شد: اگرچه ما دوران های مختلفی را تجربه کردیم اما حجاب یکی از کارهای فرهنگی است که همیشه در همه ی دولت ها مظلوم واقع شده است؛ چراکه همانطور هم که اشاره شد، در اوان و دوران های مختلف حجاب وسیله ای برای اهداف سیاسی قرارگرفته و نمونه بارز آن حکومت رضاخانی و کشف حجابی بود که در کشور به پا کرد.

 

یاری افزود:حجاب و عفاف حلال همه مشکلات جامعه اسلامی است و دولت باید نگاه ویژه ای برای رفع مشکلات آن داشته باشد،نه خود بانی مشکلاتی باشد که ما شاهد آن هستیم.

 

این کارشناس اجتماعی با انتقاد شدید از نگاه های سیاسی دولت ها به معقوله ی عفاف و حجاب اذعان داشت: حجاب یک مقوله فرهنگی ، دینی اسلامی است  و نباید دولت ها به بهانه ها ی مختلفی همچون استفاده ناصحیح از واژه آزادی به چادر زنان و دختران حمله کنند.

 

زهرا یاری کارشناس عفاف و حجاب1

 

وی با اشاره به این که حجاب صدف وجودی زن است تأکید کرد: آزادی واقعی در حجاب و عفاف و رعایت آن است چراکه زن و دختر ما به واسطه ی حجاب از هر گونه آسیب و گزند شیاطین درونی و بیرونی در امان است.

 

 این کارشناس حوزه عفاف و حجاب با بیان این که وزارت ارشاد به عنوان مدیر رسانه دیداری،شنیداری و نوشتاری جامعه باید به همه ی زمینه ها ی فرهنگی ،خصوصا عفاف و حجاب نگاه ویژه ای داشته باشد گفت:بی حجابی و بد حجابی نباید بر اثر بی توجهی و خود باختگی مسئولین و جناح های سیاسی مورد حمله وبه واقع دست خوش جناح های سیاسی قرار بگیرد و در لابه لای همه دستورالعمل ها و قانون های نوشته شده و خوانده نشده پنهان و به فراموشی سپرده شود و روز به روز جامعه به سمت بی بند و باری کشیده شود.

 

یاری ادامه داد: تا جایی که از این بی توجهی مسئولین و دامن زدن آن ها به مقوله فرهنگی خصوصاً حجاب و عفاف غربی ها سوء استفاده نمایند و قصد راه اندازی کمپین چهارشنبه سفید که بخشی از پازل جنگ نرم شمن علیه ایران است را داشته باشند.

 

حجاب و عفاف

 

وی تشکیل تیم های  تخصصی امر به معروف و نهی از منکردر بین عموم مردم را مهم ترین اقدام فرهنگی در تقابل با پدیده ی بد حجابی و بعضاً  بی حجابی درسطح جامعه برشمرد و تأکید کرد: اگر به دنبال اعتدالگرایی هستیم ،اعتدال ریشه ی اسلامی دارد که امر به معروف و نهی از منکر مصداق بارز آن است.

 

یاری با اشاره به این که حجاب  تحکیم بنیان خانواده را در بردارد اضافه کرد: حجاب موجب آرامشی می شود که جامعه اسلامی بر پایه ی آن آرامش و امنیت پایه ریزی شده است.

 

این کارشناس اجتماعی سیاسی در خصوص علت نامگذاری روز  21 تیر با نام روز عفاف و حجاب گفت: شورای فرهنگی عمومی کشور سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب که در روز 21 تیر سال 1314 رخ داد به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری کرده است.

 

وی با اشاره به قیام مردم مشهد و واقعه ی مسجد گوهر شاد در مقابله با کشف حجاب رضاخانی بیان کرد:هرساله به همین مناسبت درکشور با گرامی داشت این روز و توجه به معقوله فرهنگ عفاف و حجاب در بین همه مردم آن را به مدت یک هفته گرامی می دارند، تا همه ی ابعاد عفاف و حجاب به طور ویژه بررسی شود.

 

هفته عفاف و حجاب

 

یاری ادامه داد: تمام شهدا از صدراسلام تاکنون در واقع جان خود را که بهترین سرمایه بوده در راه حفظ امنیت ،آرامش و روان از دست دادند که ما زنان و مردان درهر سرزمینی که هستیم و با هر دین و آئینی و لباس که باشیم به عفاف و حجاب که ریشه در حیا دارند نگاه ویژه ای داشته باشیم.

 

این کارشناس اجتماعی در پایان تأکید کرد: ان شاء الله این مناسبت ها تنها به یک نام ملی و گرامی داشت از طرف مسئولین و دستگاه های اجرایی کشور ختم نشود بلکه ریشه آن را محکم نمایند که شرمنده شهدا نشویم؛و با سرخی خون شهیدان و سیاهی چادرها لرزه بر اندام دشمنان اسلام ومنافقین اندازیم.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

8 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران

  • سمیرابیرانوند
  • ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۹
0
پاسخ شما

سلام خداقوت بسیار عالی و بجاست فرمایشاتون

  • سیده فحامه موسوی
  • ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
1
پاسخ شما

با سلام وخسته نباشید با تشکر از سرکارخانم یاری وسایت خبرگذاری، حجاب در وجودی زن ومرداست همانطورکه خانم یاری فرمودند ،حجاب زن ومردباید رعایت شود. وهم زن و هم مرد هردو بارعایت حجاب عفاف ، جامعه ای سالم تربیت میکنند .