ابهام در اجرای دستور استاندار

بلاتکلیفی «باغ‌وحش» خرم‌آباد/ واگذاری بی‌نتیجه ماند

بلاتکلیفی «باغ‌وحش» خرم‌آباد/ واگذاری بی‌نتیجه ماند
شناسه خبـر : ۱۰۲۵۴ دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳

ماجراهای باغ‌وحش خرم‌آباد موجب ورود مدیریت ارشد لرستان به این موضوع شد تا دستور واگذاری این مجموعه به شهرداری داده شود، اما همچنان این تصمیم عملیاتی نشده است.

به گزارش سفیر افلاک مرگ گونه‌های مختلف جانوری در باغ‌وحش خرم‌آباد هر بار که به سر خط رسانه‌ها می‌رود بعد از مدتی تب آن فروکش می‌کند تا با مرگ جانور دیگری دوباره موضوع داغ شده و مسئولان کاسه چه کنم دست بگیرند.

 

مرگ یک قوچ در باغ‌وحش خرم‌آباد و مرگ یک گوزن زرد افکار عمومی را به سمت وضعیت باغ‌وحش خرم‌آباد معطوف کرد، چندی بعد هم دو توله شیر در باغ‌وحش جان خود را از دست دادند، و این در حالی است که هنوز مسئولان اقدام عملی برای سوق دادن باغ‌وحش خرم‌آباد به سمت استانداردهای کشوری و بین‌المللی انجام نداده‌اند.

 

جلسه‌ای بی‌نتیجه برای باغ‌وحش خرم‌آباد

در بازه‌ای معاونت عمرانی استانداری لرستان از سوی مدیریت ارشد استان مأمور رسیدگی به وضعیت این باغ‌وحش شد تا محمد اصلانی با تشکیل جلسات مختلف اقدام به رایزنی با شهرداری خرم‌آباد برای مدیریت باغ‌وحش خرم‌آباد کند، اما این جلسات و رایزنی‌ها تاکنون به نتیجه عملی از سوی شهرداری خرم‌آباد نرسیده است.

 

 

این وضعیت در حالی است که در آخرین اظهارات مدیرکل محیط‌زیست لرستان گفت: شهرداری هنوز اقدام عملیاتی برای تحویل گرفتن باغ‌وحش خرم‌آباد انجام نداده است.

 

باغ‌وحش برای نگهداری بعضی از گونه‌ها استاندارد نیست

مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه دو موضوع در رابطه با باغ‌وحش خرم‌آباد مهم بود که یکی تغذیه و دیگری مکان نگهداری گونه‌های حیات‌وحش بود اظهار داشت: در رابطه با تغذیه حیوانات با توجه به نظارت‌هایی که محیط‌زیست داشته تا حدودی وضعیت خوب شده است.

 

فضای مکانی باغ‌وحش خرم‌آباد در حال حاضر برای بعضی از حیات‌وحش غیراستاندارد استوی با بیان اینکه فضای مکانی باغ‌وحش خرم‌آباد در حال حاضر برای بعضی از حیات‌وحش غیراستاندارد است افزود: اولویت ما این بوده که مکان این باغ‌وحش عوض شود.

 

مدیرکل محیط‌زیست لرستان بیان داشت: با توجه به اینکه باغ‌وحش می‌تواند مجموعه‌ای علمی مورداستفاده عموم مردم برای آشنایی با حیات‌وحش باشد تعطیلی آن به‌هیچ‌عنوان در دستور کار ما نیست.

 

مصوبه‌ای که اجرا نشد

فتحی بیرانوند با تأکید بر اینکه با پیگیری‌های انجام‌شده بنا بوده که شهرداری با هماهنگی اداره کل دامپزشکی نسبت به تحویل باغ‌وحش اقدام کند افزود: این در حالی است که تاکنون این امر در حد مصوبه باقی‌مانده و امیدواریم به‌زودی این اقدام انجام گیرد.

 

وی بیان کرد: بنا بوده بعدازاینکه باغ‌وحش تحویل شهرداری شد برای اینکه به لحاظ مکانی باغ‌وحش مشکلی پیدا نکند شهرداری فضای مناسب‌تری را برای ایجاد باغ‌وحشی با استانداردهای کشوری و بین‌المللی طراحی کند.

 

 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان با بیان اینکه در حال حاضر رعایت یک سری استانداردها به لحاظ مکان و تغذیه حیات‌وحش مدنظر است گفت: در حال حاضر مکان فعلی برای یک تا دو مورد از گربه‌سانان مشکل دارد.

 

فتحی بیرانوند با تأکید بر اینکه متولی اکثر باغ‌وحش‌های کشور شهرداری‌ها هستند گفت: آخرین اقدامی که در رابطه با باغ‌وحش خرم‌آباد صورت گرفته این بوده که جلسه با حضور معاون عمرانی استانداری لرستان برگزار شد که در آن مصوب شد شهرداری اقدامات لازم را برای تحویل گرفتن باغ‌وحش انجام دهد.

 

شهرداری وعده طراحی مکان جدید را داد

وی گفت: در این جلسه نیز شهرداری اعلام آمادگی کرد و امیدواریم که به‌زودی نقل و انتقالات انجام گیرد و شهرداری باغ‌وحش را تحویل بگیرد.

 

شهرداری اعلام آمادگی کرده که اگر باغ‌وحش را تحویل بگیرد در فاز بعد مکان مناسب‌تری با رعایت استانداردها طراحی کندمدیرکل محیط‌زیست لرستان تأکید کرد: شهرداری اعلام آمادگی کرده که اگر باغ‌وحش را تحویل بگیرد در فاز بعد مکان مناسب‌تری با رعایت استانداردها طراحی کند.

 

فتحی بیرانوند تصریح کرد: هم‌اکنون دامپزشکی لرستان باغ‌وحش خرم‌آباد را اداره می‌کند.

 

دامپزشکی: باغ‌وحش خرم‌آباد واگذار می‌شود/ با شهرداری توافق کردیم

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که غلامرضا توکلی مدیرکل دامپزشکی استان لرستان  پیش‌ازاین در سخنانی گفته بود: با توجه به مکاتبات و درخواست‌های این اداره کل در رابطه با تحویل باغ‌وحش به شهرداری و شرکت‌های وابسته به آن و دستور استاندار مبنی بر اینکه نگهداری از باغ‌وحش از وظایف دامپزشکی نیست

 

و باید به شهرداری و شرکت‌های وابسته تحویل داده شود از شهردار و رئیس شورای شهر خرم‌آباد دعوت به عمل آمد و از باغ‌وحش بازدید شد.

 

 

مدیرکل دامپزشکی لرستان اعلام کرد: در گفتگویی که در حاشیه این بازدید صورت گرفت توافق شد و به‌زودی مراحل تحویل باغ‌وحش به شهرداری صورت می‌گیرد.

 

اما و اگرهای مدیریت شهری

همچنین پیش‌ازاین موضوع بررسی واگذاری باغ‌وحش موجود در بام خرم‌آباد در جلسه شورای شهر خرم‌آباد با حضور شهردار خرم‌آباد بررسی‌شده است که در این جلسه مصوب شد که هزینه‌های موردنیاز برای اداره باغ‌وحش و قوانین مربوط به این حوزه بررسی شود.

 

اگر بنا است این باغ‌وحش به شهرداری واگذار شود باید این کار تابع یکسری تعهدات و شرایط باشدیحیی عیدی بیرانوند شهردار خرم‌آباد با اشاره به اینکه در کمیسیونی با حضور مسئولان ذی‌ربط تصمیم بر این گرفته شد که باغ‌وحش بام خرم‌آباد را شهرداری تحویل بگیرد، اظهار داشت: مجموعه دامپزشکی معتقد است که نگهداری از باغ‌وحش جزو وظایف این دستگاه  نیست.

 

وی با بیان اینکه در قانون هم اشاره‌ای شده است که مدیریت باغ‌وحش‌های شهری به عهده شهرداری است، تصریح کرد: در این جلسه اذعان کردیم که اگر بنا است این باغ‌وحش به شهرداری واگذار شود باید این کار تابع یکسری تعهدات و شرایط باشد.

 

عیدی بیرانوند افزود: من مخالفت کردم با این موضوع و گفتم نمی‌توانیم بپذیریم اما نظر استاندار این بود بپذیرید و ما گفتیم بدون مصوبه شورای شهر نمی‌شود.

 

محمدحسین حسین پور عضو شورای شهر خرم‌آباد هم با اشاره به اینکه این باغ‌وحش جزو حوزه شهری نیست، گفت: محدوده شهری تا پل کرگانه است.

 

بنابراین گزارش باغ‌وحش خرم‌آباد که تاکنون حاشیه‌های زیادی برای دامپزشکی لرستان ایجاد کرده موجب شد تا بعد از تغییر ابراهیم توکلی مدیرکل قبلی دامپزشکی لرستان، غلامرضا توکلی مدیرکل جدید این اداره در نخستین فعالیت خود برای تعیین تکلیف این باغ‌وحش با استاندار و مسئولان شهری دیدار کند تا بحث واگذاری این باغ وحش داغ شود، موضوعی که همچنان محقق نشده است.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: مهر

ارسال نظر

7 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران